Po wygraniu kolejno Ligi Mistrzów i Serie A, władze Milanu nie ukrywały, że w sezonie 2004/05 celem będzie podwójna korona. Rossoneri postawili znów na sprawdzony skład: zrezygnowano z Laursena i Roque Juniora, a do zespołu dołączyli Stam, Dhorasoo, Coloccini i Crespo. W sierpniu przyszło pierwsze trofeum: Milan pokonał Lazio w meczu o Superpuchar Włoch dzięki hat-trickowi Shevchenki. Rozgrywki ligowe zaczęły się jednak od falstartu w postaci wpadek z Livorno i Messiną, co pomogło Juventusowi odskoczyć Milanowi w tabeli. Po niemrawym początku rossoneri zaczęli jednak regularnie gromadzić punkty. W międzyczasie wygrali też swoją grupę w Lidze Mistrzów, dystansując Barcelonę. W grudniu podopieczni Ancelottiego rozgromili 6:0 Fiorentinę, a Shevchenko dostał Złotą Piłkę, więc rossoneri mogli z optymizmem udać się na Delle Alpi na mecz z liderującym Juventusem. Do Mediolanu wracali jednak zawiedzeni, bo mimo miażdzącej przewagi nie zdołali strzelić zwycięskiego gola. W styczniu wydawało się, że rossoneri w końcu prześcigną Starą Damę, ale pod koniec miesiąca Milan przegrał z Livorno i Bologną, a Juventus odskoczył na 8 punktów. Początek lutego przyniósł jednak zaskakujący zwrot akcji w postaci dwóch porażek Juventusu i walka o scudetto znów nabrała rumieńców. W Lidze Mistrzów Milan odprawił z kwitkiem Manchester United, a następnie Inter, którego ultras doprowadzili do przerwania meczu rewanżowego. Wyeliminowanie lokalnego rywala pozwoliło kibicom szybko przeboleć odpadnięcie w kiepskim stylu z Pucharu Włoch. Tymczasem w Serie A Milan i Juventus nadal szły łeb w łeb. Kluczowe dla późniejszych rozstrzygnięć okazało się odpadnięcie bianconerich z LM. Podopieczni Capello odzyskali świeżość, a chłopcom Ancelottiego, którzy do końca rozgrywek grali co trzy dni, zabrakło sił w najważniejszym momencie. Mimo porażki z PSV Milan zdołał awansować do finału Ligi Mistrzów, ale przegrał bezpośredni ligowy mecz z Juve, tracąc szansę na scudetto. 25 maja w Stambule Milan zagrał w finale LM z Liverpoolem. Mimo prowadzenia do przerwy 3:0, w drugiej połowie rossoneri w 6 minut dali rywalom wyrównać, a potem ulegli im w karnych. Sezon, który miał przynieść historyczny dublet, zakończył się wielkim zawodem.