2 1
0 0

sędziował: Mejuto Gonzalez (Hiszpania), widzów 76 079
ACMPL:
W środowy wieczór doszło do rewanżowego spotkania pomiędzy Milanem i Ajaxem w ramach półfinału Ligi Mistrzów. Po bezbramkowym remisie w Amsterdamie Milan interesowało tylko zwycięstwo. Każdy inny wynik premiował Ajax, a to było nie do pomyślenia dla Ancelottiego. Milan stracił już w zasadzie szanse na wywalczenie scudetto i LM stała się celem nr 1 dla Rossonerich. Ancelotti nie doczekał się na powrót Serginho, ale miał do dyspozycji Maldiniego, Rui Coste i Kaladze. Maldini zagrał w specjalnej masce. Gruzin natomiast zajął miejsce Serginho na lewej pomocy. Za zawieszonego za kartki Gattuso trener wstawił Brocchiego. Drugą linię uzupełnił Ambrosini. W ataku Shevchenko i Inzaghi a za nimi Rui Costa.
Przyjezdni od samego początku pokazali, że nie przyjechali do Mediolanu po najniższy wymiar kary i że zamierzają sprawić niespodziankę. Zanosiło się na bardzo emocjonujący mecz i rzeczywiście tak było. Milan rozpoczął od strzału Rui Costy w 7'. W odpowiedzi groźnie dośrodkowywał Sneijder a po chwili Dida wygarnął piłkę spod nóg Ibrahimovica. Zaraz potem Rui Costa ładnie podał do Shevchenki, który podał na dobieg do Inzaghiego. Jednak podanie to było zbyt mocne. W 23' kontrowersyjna sytuacja. Brocchi potężnie kropnął zza pola karnego, piłka odbiła się od któregoś z Holendrów i zmierzała w okienko bramki skąd wybił ją Lobont. Sędzia nie przerwał gry. Powtórki jednak wykazały, że Rumun wygarnął piłkę już zza linii bramkowej. Ajax odpowiedział mocnym strzałem Pasanena zablokowanym przez Costacurtę. Wreszcie w 30' Milan otworzył wynik. Ambrosini rozegrał piłkę z Rui Costa i podał do uciekającego prawym skrzydłem Shevchenki. Sheva prostym zwodem minął obrońcę i dośrodkował w pole karne. Piłka jeszcze odbiła się od nogi owego obrońcy i poleciała wprost na głowę Inzaghiego, który przy biernej postawie dwóch defensorów Ajaxu pokonał Lobonta. Chwilę później Sheva mógł podwyższyć na 2:0, ale po jego lobie piłka wylądowała na górnej siatce. Kolejna wielką szansę miał Pippo, który uderzał półwolejem. Na posterunku stał jednak czujny Lobont. W odpowiedzi Chivu sprawdził Didę z rzutu wolnego. Po przerwie Koeman wpuścił na plac gry Litmanena. Od razu goście stworzyli sobie szansę. Dida wyszedł do dośrodkowania i był to błąd, bo przeciął je Ibrahimovic. Jednak jego strzał głową był niecelny. Po chwili świetną okazję miał Milan. Brocchi ładnie pobiegł prawą stroną i świetnie zacentrował do Inzaghiego. Superpippo podszedł jednak za bardzo pod piłkę i jego uderzenie głową było bardzo niecelne. W 63' goście wyrównali. Brocchi zgubił piłkę na połowie Ajaxu i przyjezdni przeprowadzili błyskawiczny atak. Piłka trafiła do van der Meyde, który bez problemu ograł Simica i dośrodkował. Maldini nie sięgnął piłki i dopadł do niej Litmanen. Z 5 metrów bez problemów pokonał Didę. Radość Ajaxu trawała jednak tylko 90 sekund. Inzaghi ładnie przyjął piłkę 25 metrów od bramki, wbiegł w pole karne, oszukał dwóch obrońców i zacentrował. Podobnie jak przy pierwszym golu piłka odbiła się jeszcze od próbującego interweniować obrońcy i poleciała nad bramkarzem w kierunku pola bramkowego. Tam znalazł się Sheva, który wyskoczył wyżej niż obrońca gości i posłał futbolówkę w sam środek pustej bramki. Obie strony nadal atakowały i mecz był bardzo ciekawy. W 78' Ajax wyrównał. Ponownie dośrodkowywał Van der Meyde a strzelał tym razem Pienaar. Jego pierwszy strzał zdołał zablokować Costacurta, ale gracz Ajaxu zdołał się podnieść i strzelić gola. Publiczność na San Siro zamarła. Ten rezultat premiował Ajax a zostało tylko 12 minut. Ancelotti wpuścił Rivaldo za Kaladze. Po chwili mało brakowało a Sheva odpowiedziałby trafieniem na gola dla Ajaxu. Dostał świetną piłkę od Rui Costy i mocno strzelił w krótki róg ale Lobont obronił ten strzał nogą. Ancelotti szybko zwiększył siłę ataku i wpuścił jeszcze Tomassona. Wszedł również Redondo. Ajax zaczął bronić wyniku. Koeman robił taktyczne zmiany. Najpierw zdjął Pienaara i wpuścił De Jonga a potem wprowadził Bergdolmo za Van der Meyde. Holendrzy byli już chyba przekonani o swoim awansie i to ich zgubiło. Maldini świetnie zagrał ze środka boiska, Ambrosini przedłużył głową i do piłki dopadł Inzaghi. Pippo wyskoczył i przelobował Lobonta a piłkę do pustej bramki wbił Tomasson. San Siro oszalało z radości. Ajax nie miał już czasu na wyrównanie. Czasu który sam marnował przy zmianach Pienaara i Van der Mayde. Pienaar schodząc z boiska szedł sobie spacerowym krokiem i aż podbiegł do niego Brocchi żeby go popędzić. Młody Holender z ironicznym uśmiechem na ustach opuszczał murawę San Siro. A 10 minut później jego zespół był już poza burtą Ligi Mistrzów. Jeszcze w samej końcówce w walce o górną piłkę Litmanen rozbił Nescie łuk brwiowy łokciem.
Milan w półfinale Ligi Mistrzów. Ostatnio miało to miejsce w sezonie 1994/95. Wtedy Milan dotarł aż do finału, gdzie uległ... Ajaxowi. Teraz na Rossonerich czeka Inter. To będą pierwsze w historii europejskich pucharów derby Mediolanu. Milan pokazał wielki charakter i walczył do samego końca. Ojcem zwycięstwa był bez wątpienia Inzaghi. Superpippo nie tylko strzelił gola, ale zaliczył też dwie asysty. Świetnie zagrał Shevchenko - bramka i asysta. Brocchi udowodnił, że może być alternatywą dla Gattuso. Słabiej zaprezentowali się Costacurta i Simic, którzy zawalili przy golach dla Ajaxu. Ale zwycięzców się nie sądzi... Inter czeka!

MO-L:
Kibice Milanu przeżyli dziś prawdziwą huśtawkę nastrojów. Milan dopiero w doliczonym czasie gry zapewnił sobie awans do półfinału Ligi Mistrzów, w którym spotka się z odwiecznym rywalem - Interem Mediolan, który wczoraj wyeliminował z rozgrywek hiszpańską Valencię.
Ajax rozegrał bardzo dobry mecz. Od samego początku młodzi Holendrzy pokazali, że przyjechali do Mediolanu po korzystny rezultat. W. 23 minucie pierwszą groźną akcję przeprowadzili "rossoneri" - Brocchi uderzył na bramkę Ajaxu, piłka odbiła się rykoszetem od jednego z obrońców i zmierzała w okienko bramki drużyny Koemana. Lobont wyciągnął się jednak jak struna i uratował swój zespół przed utratą gola. Siedem minut później bramkarz Ajaxu nie miał już nic do powiedzenia. Szewczenkę dośrodkował z prawej strony, a nie pilnowany Filippo Inzaghiego strzałem głową zdobył bramkę na 1:0. Kilka minut potem Inaghi miał okazję na drugiego gola, ale Lobont obronił jego uderzenie. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem Milanu 1:0.
W drugiej połowie Ajax postanowił zaatakować. Trener Koeman zdjął z boiska obrońcę Van Damme'a i wprowadził w jego miejsce napastnika Jariego Litmanena. Akcje Amsterdamczyków od razu stały się groźniejsze: niewiele brakowało, a Ibrahimovic główką pokonałby Didę. Jego strzał był jednak minimalnie niecelny. W 63. minucie Van Der Meyde doskonale podał do Litmanena, który skierował piłkę do pustej bramki. 1:1. W tym momencie bliżej półfinałów byli gracze Ajaxu. Radość gości nie trwała długo. Inzaghi ograł Pasanena i wrzucił piłkę na środek pola karnego do nieobstawionego Szewczenki. Ukraiński snajper strzałem głową posłał piłkę do opuszczonej przez Lobonta bramki. W 78. minucie Ibrahimovic zgrał piłkę do Pienaara, a ten na raty pokonał Didę. W tym momencie Ajax ponownie był o krok od kolejnej rundy Ligi Mistrzów. Ronald Koeman zapewne widział już swoich podopiecznych w półfinale i chyba o tym samym myśleli jego piłkarze, gdyż w 91. minucie gry oddali tak już bliski awans. Ambrosini zagrał futbolówkę głową w pole karne, a Inzaghi przerzucił ją nad wychodzącym Lobontem. Zmierzającą już do bramki piłkę wbił jeszcze Tomasson i to na jego konto zapisano to trafienie. Milan pokonał Ajax 3:2.
W półfinale Ligi Mistrzów Milan zmierzy się z Interem. Wielkie derby Mediolanu odbędą się 7 i 13 maja. W drugim półfinale zmierzą się Juventus Turyn i Real Madryt.