ACMilan.PL Strona Główna ACMilan.PL
Forum polskich kibiców Milanu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ciekawostki z życia
Autor Wiadomość
Pawko IRL 
Milanista

Wysłany: Pon Cze 30, 2014 13:45   

ale wypas :king:
http://www.fly4free.pl/ap...ling-samolotow/

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 10, 2015 23:54   

"KAJ JEST WIHAJSTER" - cytując wypowiedź z innego tematu :) .
To hasło, które po polsku brzmi mniej więcej tak: "Gdzie jest drążek?"
Na forum wszyscy piszą polszczyzną i nie da się wyczuć gwary ani akcentu. Ale zastanawia mnie kto na codzień posługuję się gwarą śląską, ewentualnie swojego regionu.
Jo na przikład na codziyń godom po ślonsku :) .

patrykw1990
Milanista

Wysłany: Śro Lut 11, 2015 01:11   

STARY TIROWIEC, nie wiem skąd Cię takie rozkminy naszły, ale byłbym niezadowolony gdyby ludzie z Naszych rejonów pisali po śląsku, bo nawet mi ciężko się to czyta, a umiem godać, nie mówiąc już o innych ludziach no i zrozumieniu wielu słów :piwo:

Co to posługiwania się gwarą śląską to oczywiście zależy od rodziny/pochodzenia/kręgów kulturowych w których dana jednostka się obraca, ale jako ciekawostkę uznaję fakt, ze Rybnik/Wodzisław/Jastrzębie/Żory czy mniejsze miejscowości ościenne mówią: "idę na dwór/podwórko" oraz "przyszedłem z buta/pieszo" natomiast od Pszczyny przez Bielsko w stronę Małopolski mówią "idę na pole" oraz "przyszedłem na nogach". :rotfl2: Bardzo mnie to bawiło studiując 2 lata w Bielsku, bo zawsze jak ktoś zapytał czy idę na pole będąc w centrum miasta, przez kilka sekund myślałem o co mu chodzi :D Zaś pytając kogoś jak przyszedłeś (w sensie przybyłeś tutaj: pieszo/autem/rowerem) odpowiedź na nogach jest tak śmieszna, bo jak przyjść inaczej niż na nogach? Chyba nie na głowie :rotfl:

Kargool 
Milanista

Wysłany: Śro Lut 11, 2015 08:18   

STARY TIROWIEC napisał/a:
Jo na przikład na codziyń godom po ślonsku .

Jo niy ;)
Choć jak widać zdarza mi się, ale bardziej do tego żeby coś uwypuklić, po naszemu :) Ciężko pisać gwarą chyba, ja nie miałem nigdy do tego predyspozycji. Zresztą z racji wyuczonego zawodu też gwarą się nie posługuję.
Niemniej mam się skąd uczyć: moja mama pochodzi z Chebzia, a dziadek mojej żony jest autorem jakichś 90% utworów Elwrów z Bogucic :)
patrykw1990 napisał/a:
"idę na pole" oraz "przyszedłem na nogach".

Chodzenie na pole to klasyk jak Polska długa i szeroka :)

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Śro Lut 11, 2015 12:42   

patrykw1990 napisał/a:
byłbym niezadowolony gdyby ludzie z Naszych rejonów pisali po śląsku, bo nawet mi ciężko się to czyta

Kargool napisał/a:
Ciężko pisać gwarą chyba

No ciężko zarówno pisać jak i czytać. Kilka razy w swoim życiu miałem okazje czytać pisaną gwarę i bardzo spowalniała ona czytanie.
Bardziej miałem na myśli mówienie...sorki godanie :) .

Szybki 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 13, 2015 12:53   

"KAJ JEST WIHAJSTER" - cytując wypowiedź z innego tematu :) .
To hasło, które po polsku brzmi mniej więcej tak: "Gdzie jest drążek?"

Te słowo to fenomen, tak naprawdę nie oznacza nic a wszyscy wiedzą o co chodzi :D

Jo na przikład na codziyń godom po ślonsku :) .

No lekko że tys pitola po naszymu ;) Aczkolwiek tak jak kargool staram się go używać bardziej do wzmocnienia wydźwięku poszczególnych zdań, kiedyś "za bajtla" cały czas posługiwałem się gwarą, dziś już zdecydowanie po polskiemu - oczywiście zależy też w jakich przypadkach, bo jak idę do knajpy z kumplami urżnąć się w trupa to wiadomo że "godomy po ślunsku" ale w pracy czy w rozmowie z kobietą bądź nieznajomym ciężko żebym posługiwał się gwarą, śląski nie jest zbyt elegancki.

A propos właśnie stylu i elegancji gwary śląskiej, jak myślicie jak odbierają nas Polacy? wydaje mi się że śląska gwara jest mało kulturalna i przyjazna dla ucha, sporo w niej prostych, twardych słówek ale np. bardzo lubię śląski w wykonaniu Rączki (programy o gotowaniu) czy pana Grzegorza Stasiaka (znanego z programu nauki jazdy w TVN czy roli w serialu "Święta Wojna").
https://www.youtube.com/watch?v=hsCpX2OsPqk
https://www.youtube.com/watch?v=nIyLpwIcFes
#10 Rui Costa per sempre!

rafal996 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 13, 2015 13:59   

Szybki napisał/a:
Te słowo to fenomen, tak naprawdę nie oznacza nic a wszyscy wiedzą o co chodzi

Wihajster? O przepraszam, właśnie że oznacza ;) Dokładnie "Wie heisst er?"

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 13, 2015 15:49   

Wihajster to rzeczownik. Jest też czasownik nic nie znaczący, a jednak zastępujący każda czynność - "łonaczyć" ;) .
Wiadomo, że w sytuacjach oficjalnych mówi się po polsku. Nie wiem jak inni, ale ja wyczuwam, że ktoś na co dzień używa gwary, nawet jak w danej chwili posługuje się polszczyzną (tzn. nie zawsze ale w wielu przypadkach). Jest coś takiego w akcencie co zdradza hanysów :) .
Szybki napisał/a:
A propos właśnie stylu i elegancji gwary śląskiej, jak myślicie jak odbierają nas Polacy?

A ja ze swojego doświadczenia i opinii innych uważam, że śląsko godka podoba się w innych rejonach kraju. Jak człowiek się zaciągnie w towarzystwie to ludziom to się z reguły podoba. Mylą nas z góralami.
Raz rozmawiałem z gościem spod Krakowa a byłem przekonany, że rozmawiam ze Ślązakiem.
No i nauczenie się wyrazów śląskich to pikuś w porównaniu z opanowaniem akcentu :) .

rafal996 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 13, 2015 16:03   

No wiem, że rzeczownik, ale powstał dokładnie od tego niemieckiego zwrotu. Jak nie wiadomo jak coś określić, nie wiadomo jak się nazywa, można powiedzieć "podaj mi ten jaktotamzwał" ;)

Venomik 
Juventino

Wysłany: Pią Lut 13, 2015 21:32   

Szybki napisał/a:
Te słowo to fenomen, tak naprawdę nie oznacza nic a wszyscy wiedzą o co chodzi
Wihajster/wichajster to w zasadzie synonim 'coś', używane w kontekscie 'coś, co nie wiem jak się nazwywa' czy 'element, który nie ma nazwy'.
Znaczenie tego słowa jest dla wszystkich jasne. To nie Bulbulator ;)

jarles 
Milanista

Ostrzeżeń:
 4/2/2
Wysłany: Pią Lut 13, 2015 21:45   

Zbierając to wszystko zusammen do kupy, macie rację;)

Szybki 
Milanista

Wysłany: Śro Lut 25, 2015 14:13   

https://www.youtube.com/w...d&v=E12OLcgWPr4
Co za gość :shock: :shock:
#10 Rui Costa per sempre!

Odpowiedz do tematu