ACMilan.PL Strona Główna ACMilan.PL
Forum polskich kibiców Milanu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Finanse klubu
Autor Wiadomość
Venomik 
Juventino

Wysłany: Czw Sty 21, 2016 11:51   

pepe napisał/a:
W życiu bym nie powiedział, że przed Napoli mogą znaleźć się takie kluby jak Galatasaray, Southampton, Sunderland, Stoke City czy West Bromwich Albion. Angole robią finansowe spustoszenie.
Dlaczego? Kluby w Anglii generują spore przychody z dni meczowych i dostają sporo kasy za sprzedaż praw telewizyjnych.
Mniejsze angielskie kluby zawsze są wysoko w takich rankingach.

pepe napisał/a:
Co ciekawe w lajkach na fejsie Milan wyprzedza Juventus, na Twitterze też ma więcej obserwujących, a w zestawieniu z Interem to już można mówić o pełnym zmiażdżeniu. Boisko jednak boleśnie to weryfikuje.

Milan jako pierwsza włoska druzya ogarnęła jak istotne są social-media w pozyskiwaniu tak znienawidzonych przez Ciebie pikników. Parę lat temu ta różnica pomiędzy tymi dwoma klubami była znacznie większa.

pepe 
Milanista

Ostrzeżeń:
 1/2/2
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 12:12   

To taki schemat myślenia, że mniejszy klub, więc i mniejsza kasa. A to bardzo błędne, jak widać. Ja mówię o Napoli, a gdzie taki Ajax czy inne francuskie kluby...

Pikników nie nienawidzę. Akceptuję, że są, bo być muszą. Z punktu widzenia klubu to całkowita podstawa. Z punktu widzenia ruchu kibicowskiego zbędny balast. To taki nalot z przeszłości i zakorzenienia w tej subkulturze. Kompletnie się tym nie stresuj, bo to już mój problem :) .

Venomik 
Juventino

Wysłany: Czw Sty 21, 2016 12:14   

pepe napisał/a:
Z punktu widzenia klubu to całkowita podstawa. Z punktu widzenia ruchu kibicowskiego zbędny balast.

W sumie wciaz zapominam, ze dla 'true' kibiców punkt widzenia i dobro klubu nie pokrywa sie z ich punktem widzenia :P

acmilan1899 
Milanista

Wysłany: Czw Sty 21, 2016 12:18   

Gdyby nie zbędny balast Milan mógłby nie istnieć a taki mądrala pepe byłby ultrasem niczego.

pepe 
Milanista

Ostrzeżeń:
 1/2/2
Wysłany: Czw Sty 21, 2016 12:32   

Hahaha, widzę piankę na buziach :rotfl: . Mam z was niesamowity ubaw. I tak wiecie, że jest dyktat kibolstwa i to mnie śmieszy najbardziej :) .

Venomik - "prawdziwi kibice" - znów mi pocisnąłeś i schowałem się pod szczotkę do zębów. Lepiej - fanatyczni, awanturniczy. Można też bandyci lub chuligani. Ale nie zaśmiecajmy ciekawego tematu. Chcecie pogadać, wbijajcie w jedyny właściwy kierunek: Atmosfera na meczach Milanu, dział: kibice. Pozdro mordeczki :brew: .

Venomik 
Juventino

Wysłany: Czw Sty 21, 2016 13:07   

pepe, pepe, pepe... całe moje podejście tutaj do tego tematu jest proste - bawią mnie Twoje komentarze i uszczypliwości na temat kibicowania w innej formie niż tej, która Tobie jest bliska. Bo nie ukryjesz, że Twoje podejście do pikników jest mocno lekceważące.
Więc od czasu do czasu pobawię sie w złośliwość i tyle mnie ten temat interesuje. Nie jestem raczej osobą, która 'pociska innym' ludziom a tym bardziej miewa z tego powodu 'piany na buzi'. Czytam i czytam powyższe posty i musiałeś uzyć naprawdę sporej ilości 'dobrej' woli i subiektywności by czegoś podobnego się wyżej dopatrzeć.
Ale jeśli nieistniejącymi rzeczami w moim poście mogłem Ci dostarczyć ubawu i radości to mi to szczególnie nie przeszkadza nawet ;)

Co do samego raportu to wiele mnie w nim nie dziwi. Przetasowania w pierwszej dziesiątce standardowo niewielkie. Juventus utrzymuje dziesiątą pozycję, nawet powiększając wyraźnie przewagę nad kolejną. Ale też strata do 9 ekipy (oczywiście angielskiej) wzrosła. A przecież mówimy o gigantycznych przychodach z LM, które w tym roku się nie powtórzą (choćby z samej obecności Romy w 1/8 finału).
A warto pamiętać, że wkrótce angielskie kluby zaczną dostawac jeszcze większe pieniadze za prawa telewizyjne, bo zostały one sprzedane z 70% podwyżką.
Liga włoska może nie stoi wynikami ostatnio szczególnie gorzej od angielskiej, ale koniec końców finanse zawsze wygrają.

btw: raport wydany 3 lata temu dawał Milanowi 60 mln euro przewagi nad Juventusem. Rok później gdy oba kluby grały już w LM, Juve miało raptem 10 mln euro przewagi.
Jak to się wszystko potoczyło później.
Nie spodziewałem się spadku aż poniżej 200 mln euro.
btw: jeśli Inter awansuje do LM to za dwa lata może połknąć Milan.

wasyl 
Milanista

Wysłany: Pią Sty 22, 2016 08:35   

Co tu sie dziwic ze angielskie kluby sa tak wysoko. W jednym z poprzednich sezonow widzialem ranking za prawa telewizyjne. Bodajze ostatnia druzyna Premier League dostala zblizona kase co Milan. To mowi wszystko:-)

kamilus 
Milanista

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 11:20   

Natknąłem się na szczątkową informację, jakoby w Casa Milan trwała kontrola dokumentów jakiejś agencji podlegającej włoskiemu Ministerstwu Finansów pod zarzutem unikania płacenia podatków i/lub fałszerstw. Ktoś ma jakieś bardziej dokładne info?

Venomik 
Juventino

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 11:24   

"The Naples public prosecutor has opened an investigation called "Offside" with the offense of tax evasion and false invoicing. In the crosshairs are over 35 companies in Serie A and B and 64 characters of Italian football, including top executives, representatives and players. It is currently ongoing acquisition of documents at the headquarters of Milan . As reported by the Sole24ore , among the suspects emerge names Adriano Galliani , Aurelio De Laurentiis , Claudio Lotito , Jean Claude Blanc . Among the players they are investigated former striker Napoli Lavezzi and Crespo . From the first indaigni it showed the existence of a rooted system designed to evade taxes adopted in the context of commercial transactions on the sale of players. Seizures comply 'sums of money existing and available' on the current accounts of several suspects. The investigation involves a whole 101 persons for the offense of fraudulent misrepresentation by the use of invoices or other documents for nonexistent transactions, misrepresentation, non-declarations, invoices or other documents for nonexistent transactions. The survey resulted in the acquisition of documents and the Football Association against 41 first division clubs, B and Lega Pro."

kamilus 
Milanista

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 11:43   

Dzięki. W międzyczasie udało mi się znaleźć całą listę podejrzanych (za SerieA.pl):

Agenci piłkarscy: Alessandro Moggi, Marco Sommella, Vincenzo Leonardi, Riccardo Calleri, Umberto Calaiò, Adrian Leonardo Rodriguez, Fernand Osvaldo Hidalgo, Inev Alejandro Mazzoni, Edoardo Luis Rossetto.

Kadra kierownicza: Antonio i Luca Percassi, Claudio Garzelli, Giorgio Perinetti, Luigi Corioni, Gianluca Nani, Sergio Gasparin, Pietro Lo Monaco, Igor Campedelli, Maurizio Zamparini, Rino Foschi, Daniele Sebastiani, Andrea Della Valle, Pantaleo Corvino, Alessandro Zarbano, Enrico Preziosi, Luciano Cafaro, Jean Claude Blanc, Alessio Secco, Claudio Lotito, Marco Moschini, Renato Cipollini, Aldo Spinelli, Adriano Galliani, Aurelio De Laurentiis, Tommaso Ghirardi, Pietro Leonardi, Pasquale Foti, Edoardo Garrone, Umberto Marino, Massimo Mezzaroma, Roberto Zanzi, Giovanni Lombardi Stronati, Francesco Zanotti, Sergio Cassingena, Dario Cassingena, Massimo Masolo.

Piłkarze: Gustavo Gerrman Denis, Juan Ferbando Quintero Paniaugua, Adrian Mutu, Ciro Immobile, Matteo Paro, Hernan Crespo, Pasquale Foggia, Antonio Nocerino, Marek Jankoulovsky, Cristian Gabriel Chavez, Ignacio Fideleff, Ivan Ezequiel Lavezzi, Gabriel Paletta, Emanuele Calaiò, Cristian Molinaro, Pabon Rios, Diego Miliyo.

Oprócz Gallianiego jest też jego "przyjaciel", Preziosi - już wiadomo, skąd tyle transferów z Genoi. :P

rafal996 
Milanista

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 12:57   

W ogóle mnie to nie dziwi, dawno nie było żadnej afery we włoskiej piłce, więc najwyższy czas ;)

rangiz 
Milanista

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 13:07   

Szkoda, że nie mogą nam przywalić jakimś zakazem transferowym, w kontekście nazwisk, które przewijają się w ostatnich miesiącach, klub mógłby jedynie zyskać :P
http://www.seriea.pl/3243...e-wloszech.html

VelenoRosso 
Milanista z Klasą

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 18:30   

tu nie ma za co zakazu raczej.
to przekrety na rozliczaniu podatku dochodowego.
Galliani oczywiscie w czolowce z 240 tys euro, w koncu taki biedny jest :lol2:
Nocerino tez niezly, prawie pol banki "zaoszczedzil" :D

kamilus 
Milanista

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 19:17   

Kluby pewnie i tak na tym nie ucierpią, ale kary personalne są możliwe - może tak zakaz wykonywania zawodu dla Gallianiego? :) Eh, marzenia...

TomekW 
Administrator

Wysłany: Wto Sty 26, 2016 20:09   

Galliani to jest akurat w czołówce tylko wśród działaczy. Niektórzy agenci i piłkarze rzekomo wyłudzili ponad bańkę na głowę. Stawce przewodzi zdaje się syn Moggiego. Swoją drogą już pojawiły się teorie, że dziwnym trafem pod lupą znaleźli się głównie ci, którzy wspierali kandydaturę Tavecchio.

carlos 
Milanista z Klasą

Ostrzeżeń:
 1/2/2
Wysłany: Czw Mar 17, 2016 19:06   

Ciekawe wieści pojawiły się w kwestii klubowych finansów na głównej. Raczej wyglądające na smutne. 90 mln straty, mniejszy przychód, wzrost wydatków na pensje. Mnie ciekawi jak są/będą rozpisane wakacyjne wydatki związane z mercato. Skąd ta kasa wpłynęła i komu i kiedy należy ją oddać. Dlaczego się dług nie powiększył, skoro wpływy mniejsze?

Camill 
Milanista

Wysłany: Pią Mar 18, 2016 09:48   

No właśnie... na chłopski rozum dług powinien się powiększyć. Być może na to pytanie odpowiedzą nam jakieś bardziej szczegółowe dane zaprezentowane po walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Albo TomekW :brew: O ile pojawi się przy tablicy :pazzo:

Venomik 
Juventino

Wysłany: Pią Mar 18, 2016 10:03   

Rozsądek podpowiada, że w takim razie zmniejszyły się wydatki pozapłacowe. Choć w sumie niewiele na to wskazuje, bo wydatki transferowe w ostatnim letnim oknie były wyzsze niż te rok wczesniej.
Chyba, że tu zadecydowały raty i największe obciążenie Milan dopiero poniesie.

VelenoRosso 
Milanista z Klasą

Wysłany: Sob Mar 19, 2016 16:23   

carlos napisał/a:
Dlaczego się dług nie powiększył, skoro wpływy mniejsze?

Nasza dziure budzetowa generuja rozne czynniki, nie tylko pensje.
Np raty za transfery, taki Balotelli spadl nam z budzetu dopiero w zeszlym roku.
Do tego spory skok obslugi kredytow, w rozliczeniu za rok 2014 ta pozycja tez mocno podskoczyla, co kaze podejrzewac ze mamy kredyty we frankach :P
Ponadto, tez w zeszlym roku, zamrozilismy ponad 8 baniek na fundusz zwolnionych trenerow ^^.

lord bass 
Milanista

Wysłany: Sob Mar 19, 2016 23:15   

O ile się nie mylę to właśnie Bakkę kupiliśmy na raty.

VelenoRosso 
Milanista z Klasą

Wysłany: Sob Mar 19, 2016 23:55   

kazdy transfer gotowkowy jaki zrobilismy w ostatniej pieciolatce byl na raty

MN 
Milanista

Wysłany: Nie Mar 20, 2016 13:47   

VelenoRosso napisał/a:

Każdy transfer do klubu, jaki przeprowadził jakikolwiek klub piłkarski jest w księgach rachunkowych zapisywany tak, jakby był na raty, ponieważ rozlicza się go jako środek trwały, czyli amortyzuje. Był kilka miesięcy temu o tym tekst na głównej - tutaj, więc nie będę zanudzał tylko podam krótki przykład: jeżeli za Bakkę Milan zapłacił 30 mln euro, a podpisał z nim kontrakt na 5 lat (nie pamiętam rzeczywistych liczb, więc to tylko poglądowe założenia wyjściowe), to w bilansie za rok 2015 (rossonerii, są jednym z niewielu wielkich klubów, który rozlicza się zgodnie z rokiem kalendarzowym, a nie kalendarzem sezonowym), po stronie pasywów zostanie z tego tytułu zapisane 3 mln euro (od czerwca do grudnia jest 0,5 roku, a 30 mln / 5 lat = 6 mln/rok).
Natomiast sprzedaż piłkarza odnotowywana jest w księgach "w całości", tzn. jeżeli jest ratalna, to w wysokości odpowiadającej ratom, jeżeli płatność jednorazowa, to jednorazowo. Z tym, że od przychodu należy odjąć pozostałą amortyzację, tj. jeżeli ww. Bakka zostałby sprzedany latem za 30 mln euro, to w bilansie za rok 2016 zostałoby to odnotowane po stronie aktywów, jako 30 mln euro, a po stronie pasywów, jako amortyzacja w wysokości 27 mln euro (czyli w sumie + 3 mln :-) ). Dlatego trochę zaskoczyła mnie informacja, że
VelenoRosso napisał/a:
taki Balotelli spadl nam z budzetu dopiero w zeszlym roku
, bo wydawało mi się, że The Kop kupili go latem 2014 roku (czyli jego transfer z City został całkowicie zamortyzowany w bilansie za rok 2014)...

Jak można przeczytać w cytowanym wyżej artykule, wpływ letniego mercato na bilans był ledwie odczuwalny, ale co ciekawe, wg obliczeń dziennikarzy miało to przynieść, aż 10 mln oszczędności na pensjach, a tu nagle informacja, że budżet płacowy wzrósł - dziwne.

A co do rozwikłania zagadki 90 milionowej straty w roku 2015, to faktycznie trzeba będzie poczekać na publikację bilansu, ale ja podejrzewam, że powód utrzymania strat na tym samym poziomie, pomimo zmniejszenia przychodu i zwiększenia wydatków płacowych, które, o ile mnie pamięć nie myli stanowią ok. 65% wszystkich wydatków, jest prozaiczny: wpompowanie kasy przez Finninvest poprzez jakieś księgowe przesunięcia wydatków poza AC Milan SpA. Chodzi w sumie o ok. 25 mln euro, więc jednorazowo mogli to gdzieś poupychać. Być może chodzi również w grę zwolnienie od podatków z uwagi na straty w latach ubiegłych - podejrzewam, że we Włoszech mają podobne rozwiązania, co w Polsce, a u nas funkcjonuje taka instytucja, choć nie jestem księgowym i nie znam szczegółów tego rozwiązania.

Pozdrawiam,
MN

VelenoRosso 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Mar 25, 2016 15:33   

MN napisał/a:
VelenoRosso napisał/a:

Każdy transfer do klubu, jaki przeprowadził jakikolwiek klub piłkarski jest w księgach rachunkowych zapisywany tak, jakby był na raty, ponieważ rozlicza się go jako środek trwały, czyli amortyzuje.

Ja nie mowie o rozliczaniu aktywow klubu, gdzie siedzi amortyzacja pilkarza, ja mowie jak w zestawieniu wydatkow ksiegujemy transfery, Twoim zdaniem rozbicie pozycji transfery na czesci typu rata za transfer Ibrahimovica 8,5 mln euro oznacza co?

MN 
Milanista

Wysłany: Pon Mar 28, 2016 23:00   

VelenoRosso napisał/a:
MN napisał/a:
VelenoRosso napisał/a:

Każdy transfer do klubu, jaki przeprowadził jakikolwiek klub piłkarski jest w księgach rachunkowych zapisywany tak, jakby był na raty, ponieważ rozlicza się go jako środek trwały, czyli amortyzuje.

Ja nie mowie o rozliczaniu aktywow klubu, gdzie siedzi amortyzacja pilkarza, ja mowie jak w zestawieniu wydatkow ksiegujemy transfery, Twoim zdaniem rozbicie pozycji transfery na czesci typu rata za transfer Ibrahimovica 8,5 mln euro oznacza co?

Z tego, co się orientuję, w bilansie wydatki transferowe księgowane są jako "zobowiązania wobec podmiotów z sektora swoistego" (te wobec udziałowców, banków czy państwa lub miasta ujmowane są w osobnych pozycjach), w podziale na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) i długoterminowe (powyżej 12 miesięcy). Nie ma tam jednak rozbicia na poszczególnych piłkarzy i ich poprzednie kluby. Jedynie w informacji dodatkowej czasami zamieszczane są dane pojedynczych transakcji, ale nigdy nie widziałem pełnego zestawienia, a nawet co do tych wyszczególnionych piłkarzy informacja o ratach chyba nigdy nie była podawana całościowo (opieram się oczywiście na skonsolidowanych bilansach publikowanych do 2014 roku na oficjalnej stronie internetowej - ktoś wie dlaczego zaprzestali publikacji?). Jest to o tyle istotne, że zagregowane pod tą pozycją kwoty niekoniecznie oddają faktyczne przepływy pieniężne, ponieważ wlicza są tam choćby takie pozycje, jak rozliczenie, tzw. "mechanizmu solidarności" (czyli świadczenia na rzecz klubów, które do 21 roku życia szkoliły piłkarza) - kwoty płacone przez klub sprzedający, od przychodu z transferu, ale "przechodzące" przez klub kupujący (to on wypłaca kasę, którą księgowo najpierw uzyskuje od klubu sprzedającego). Poza tym te zobowiązania wcale nie muszą wynikać wyłącznie z transferów, bo zliczane są tu też choćby zobowiązania wobec federacji piłkarskich, ale jak mówiłem, tak szczegółowych informacji w bilansie Milanu brak (choć część można znaleźć w informacji dodatkowej).
Analogicznie wyglądają wpływy ze sprzedaży piłkarzy, księgowane po stronie aktywów, jako "roszczenia wobec podmiotów z sektora swoistego" (z góry przepraszam za jakość tłumaczenia tych nazw).
Przy czym, w poszczególnych krajach i samych klubach księgowe rozliczenie salda transferów jest znacznie bardziej skomplikowane, bo w grę wchodzą nie tylko raty, ale też pożyczki zaciągane u różnych podmiotów (trzeba by np. postudiować dokumenty transferowe z football leaks w zestawieniu z bilansami poszczególnych klubów, żeby rozgryźć kilka stosowanych mechanizmów). Istotnie sprawę komplikują też kluby, które nie realizują swoich zobowiązań (dość "popularne" w Hiszpanii, gdzie np. Saragossa do tej pory nie zapłaciła Milanowi za Oliveirę, a podobnie było ostatnio z wypożyczenie Didaca Vili do Espanyolu - obie pozycje trafiły w bilansach do kosztów uzyskania przychodu, jako tzw. "złe długi"). W ostatnich latach obraz mocno zaciemniają też bezgotówkowe wzajemne wypożyczenia graczy, które nie wiem jak dokładnie są księgowane (Torres z Cercim dla przykładu)...

Jeżeli masz dostęp do bardziej szczegółowych danych finansowych Milanu i bilansów za lata 2014 - 15, a da to radę gdzieś umieścić w sieci (albo już jest gdzieś dostępne), to wrzuć proszę - chętnie sobie przejrzę w wolnej chwili :-)

Pozdrawiam,
MN

TomekW 
Administrator

Wysłany: Pon Mar 28, 2016 23:06   

MN napisał/a:
opieram się oczywiście na skonsolidowanych bilansach publikowanych do 2014 roku na oficjalnej stronie internetowej - ktoś wie dlaczego zaprzestali publikacji?

Nie zaprzestali. Po prostu jak zwykle im się nie śpieszy.

Odpowiedz do tematu