ACMilan.PL Strona Główna ACMilan.PL
Forum polskich kibiców Milanu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: dezali
Nie Kwi 20, 2008 11:18
Kontuzja Eduardo
Autor Wiadomość
STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 14:04   Kontuzja Eduardo

Ostre wejście Taylora na Eduardo, po którym Chorwat brazylijskiego pochodzenia doznaje poważnej kontuzji, być może eliminującej go z gry w ME, a nawet, mogąca być przyczyną zakończenia przez niego kariery.
Wprawdzie, sądząc po zachowaniu Tylora, po całym zdarzeniu, który łapiąc się za głowę, zaczął rozumieć, co nabroił, ale jak dla mnie to powinien dostać co najmniej pół roku dyskwalifikacji, a nawet rok. Pamiętamy przecież, że Eric Cantona dostał kiedyś bodajże 9 miesięcy, za zaatakowanie kibica. Może ktoś, powiedzieć, że to był atak na kibica, a to się zdarzyło w ferworze walki, ale trzeba jakoś zapobiec takim atakom na przyszłość. Pomyślmy, gdyby rywal Milanu chciałby wyeliminować naszego najlepszego zawodnika, to nie radząc sobie w grze fair, atakuje go podobnie jak to uczynił Taylor.
Nie chcę osądzać, czy atak Taylora był zamierzony czy nie, ale należałoby dla przykładu (czego bardzo nie lubie karać dla przykładu), nałożyć na angielskiego zawodnika taką dyskwalifikację, która byłaby odpowiednim straszakiem dla innych boiskowych brutali, przed równie brutalnymi wejściami.
Pamiętamy jeszcze nie tak dawno, zachowanie Materazziego, który chamskimi wyzwiskami doprowadził do tego, że Zidane opuścił boisko w finale MŚ. Dla mnie dla takich zawodników nie ma miejsca na boisku piłkarskim. Nie może być tak, że jeden słaby zawodnik eliminuje znakomitego przeciwnika takim zachowaniem ( czy to faul czy prowokacja).
FIFA powinna zadbać o największe gwiazdy,przez odpowiednie przepisy ( a właściwie odpowiednio dokuczliwe konsekwencje takich zachowań ), aby właśnie pseudopiłkarze pokroju Materazziego czy Taylora, nie mogli ich w taki sposób eliminować z gry. Piłka to nie sport dla maminsynków, ale jest pewna granica, którą w/w dwaj piłkarze zdecydowanie przekroczyli.
A wy co sądzicie o tym zajściu?

bajer 
Milanista

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 16:16   

zobaczyl jak to wygladalo wlasnie teraz bo wczesniej nie mialem okazji... az mnie zmrozilo... jesli Eduardo bedzie wstanie jeszcze kiedykolwiek chodzic bedzie to sukcesem lekarzy...

a Taylor powinien dostac dozywotnia dyskwalifikacje za to zagranie, ewidentne celowe wejscie, wiedzial co zamierza zrobic, kara mu sie nalezy surowa

suchy 
Milanista z Klasą

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 16:37   

Dozywotnia to moze nie, ale kara z pewnoscia musi byc surowa, niech nie wraca na boisko wczesniej niz Eduardo.

red dragon
Milanista

Ostrzeżeń:
 2/2/2
Wysłany: Nie Lut 24, 2008 16:40   

bez przesady, nie popadajmy w paranoje !!
jestem zdecydowanie przeciwny takim ostrym faulom, ale stwierdzenie, ze nie bedzie mogl chodzic jest delikatnie mowiac wyolbrzymione, a pomysl z dozywotnia dyskwalifikacja to juz w ogole jakies jaja... moze by tak pluton egzekucyjny :hmm:
ja rozumiem, ze jest to swieze" zdarzenie, ale 3 miesiace przerwy dla taylora w zupelnosci wystarcza, a eduardo napewno dojdzie z czasem do siebie... przynajmniej ja osobiscie mu tego zycze :ok: (w sporcie juz wieksze wypadki sie zdarzaly i niektorzy wracali do sportu, ba, stajac sie nawet lepszymi w swoich dziedzinach)

ps. co ma do tego zdarzenie z materazzim to juz w ogole nie mam pojecia :dunno:
powiem nawet tak: prowokacja - czemu nie? zachowanie zizou - karygodne ;)

EDIT: propozycja suchego rowniez mi sie podoba :piwo:
Ostatnio zmieniony przez red dragon Pon Lut 25, 2008 08:11, w całości zmieniany 1 raz  

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 16:42   

Jeśli go ukarać zakazem powrotu na boisko nie wcześniej niż wróci Eduardo, to może się okazać, że dyskwalifikacja będzie dożywotnia. Czego szczególnie Eduardo nie życzę.

suchy 
Milanista z Klasą

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 16:53   

Mysle, ze poskladaja chlopaka. Kontuzja wygladala makabrycznie, ale w przeszlosci po podobnych urazach pilkarze wracali do gry. Wystarczy tylko przypomniec zlamanie Larssona, tez wygladalo fatalnie, ale po jakims czasie wrocil i dalej gral na wysokim poziomie. Pozostaje zyczyc tego samego Eduardo.

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 16:59   

red dragon napisał/a:
co ma to tego zdarzenie z materazzim to juz w ogole nie mam pojecia

I jeden i drugi zamiast patrzeć gry patrzył czego innego. Myślę, że Materazzi nawet w większym stopniu okazał się boiskowym chamem niż Taylor, u którego widać było nawet, że sam jest w lekkim szoku, gdy zobaczył co nabroił.

Dondamajk 
Milanista

Wysłany: Nie Lut 24, 2008 22:39   

red dragon napisał/a:
a eduardo napewno dojdzie z czasem do siebie... przynajmniej ja osobiscie mu tego zycze

Gorzej tylko ze to z czasem moze potrwac... i to bardzo dlugo... dzisiaj ogladalem ten faul i byl bardzo brzydki... chociaz nie dopatrzylem sie celowosci... a napewno Taylor nie myslal sobie... "zlamie mu noge, zlamie mu noge"... jednak za bledy trzeba placic i dyskwalifikacja powinna byc dosc dluga, zeby chlopak zapamietal i byl przykladem dla innych ze to nie ladnie...

reasumujac... moze nie z pelna premedytacja ale zafundowal eduardo zlamanie otwarte z zerwaniem wszystkich wiazadel na bonus... a do kontuzji lekkich to nie nalezy... wiec to z czasem napewno potrwa dlugo... jesli wogole bedzie jeszcze gral.

Bahyr 
Milanista

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 14:20   

taki piłkarzy jak tu moi przedmówcy napisali trzeba karać!!! żeby uniknąć takich sytuacji jak z Eduardo. Ale to nie jest jedyny przypadek w na wyspach przypomnijmy że dość niedawno poważnej kontuzji doznał Cech.

Venomik 
Juventino

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 14:45   

suchy napisał/a:
Dozywotnia to moze nie, ale kara z pewnoscia musi byc surowa, niech nie wraca na boisko wczesniej niz Eduardo.

Bzdurna propozycja, ale by napisać dlaczego:
Kogo należy karać takimi dyskwalifikacjami?
Każdego kto przyczyni się do kontuzji rywala?
Ile to kontuzji odbyło się gdy ktoś źle upadł? Źle stanął? Albo nawet bez zadnego powodu. Wyobrażam sobie sytuacje gdy dwóch zawodników walczy o piłkę w powietrzu. Jeden popycha drugiego, ten źle upada, skręca kostkę. Trzy tygodnie przerwy. Więcej w ten kontuzji pecha niż faulu rywala. Tu kontuzja tez się należy?
Wątpię.

Każdego kto przyczyni się do dłuższej kontuzji rywala?

Analogicznie do popredniego przykładu, ale już na nazwiskach.
Wystarczy pod pierwszego zawodnika podstawić Kakę a pod drugiego Potenze z Violi. Coś mi się wydaje, że kontuzja Potenzy trwałaby dziwnie długo. nawet jeśli do gry weszliby neutralin lekarze, to więcej w tym będzie problemów (badania przed każdą kolejką? Kiedy tak naprawdę gracz może grać, a kiedy nie?) niż pozytywnych efektów.
Z resztą - ciężko ustalić ile będzie trwać kontuzja. W sytuacji kiedy mecze są rozgrywane co kilka dni stosowanie tego przepisu byłoby niemożliwe.

Każdego po brutalnym faulu?

Tu już nadmiar subiektywności - a to zawsze źle wróży. O ile wejście wyprostowaną nogą w kierunku nóg rywala (wierzę nawet, że chciał trafić w piłkę ale Eduardo był dla niego za szybki) jest jak jazda samochodem pod wpływem alkoholu: 'ja naprawdę nie chciałem nic złego zrobić, ale tak się stało. Przykro mi' - wiecznie ryzykowna, o tyle opieranie się we wszelkich sytuacjach na brutalności faulu jest pozbawiona racjonalnych podstaw. Tego się po prostu nie da zrobić.

bajer 
Milanista

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 17:06   

red dragon napisał/a:
ale stwierdzenie, ze nie bedzie mogl chodzic jest delikatnie mowiac wyolbrzymione, a pomysl z dozywotnia dyskwalifikacja to juz w ogole jakies jaja...
na jednym z poslkich portali podali cytat lekarza reprezentacji Chorwacji czy jakiegos innego, wazne ze w fachu sporotwym,. stwierdzil on ze Eduardo mogl stracic stope gdyby operacje odbyla sie choc troche pozniej takze stwierdzenie ze moglby nie chodzic wcale nie jest az takie wyolbrzymione ;) a Taylor dostanie miesiac kary gora chociaz powinien dostac dozywotnia i taka jest moja opinia ;)
Venomik napisał/a:
O ile wejście wyprostowaną nogą w kierunku nóg rywala (wierzę nawet, że chciał trafić w piłkę ale Eduardo był dla niego za szybki) jest jak jazda samochodem pod wpływem alkoholu
Eduardo juz dawno nie mial pilki jak Taylor skladal sie do wslizgu, cos mi sie wydaje ze nie celowal on w pilke a wrecz zamierzal sie na skoszenie i wyeliminowanie Eduardo ;) swiadcza o tym:
1. zaparcie jedna noga o ziemie tuz przed wejsciem w noge Eduardo w celu zwiekszenia sily uderzenia
2. usmiech na twarzy Taylora po faulu wskazujacy na "dobre wykonanie zadania" ;)

chocby dlatego kara dyskwalifikacji na bardzo dlugo sie nalezy a kara dozywotnia powinna byc za faul celowy gdy nie ma ku temu zadnych watpliwosci a faul powoduje dluzsza kontuzje. Ani do jednego ani do drugiego nie mam zadnych watpliwosci ze jest jak pisze ;)

Venomik 
Juventino

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 17:48   

bajer napisał/a:
Eduardo juz dawno nie mial pilki jak Taylor skladal sie do wslizgu

Nie masz racji. Faul nastąpił ułamek sekundy po tym jak Eduardo oddał piłkę. Można to obejrzeć na dowolnym filmiku youtube.

bajer napisał/a:
1. zaparcie jedna noga o ziemie tuz przed wejsciem w noge Eduardo w celu zwiekszenia sily uderzenia

Tutaj widać, że wcale tak nie było. Drugą nogą wcale się nie zaparł.
bajer napisał/a:
2. usmiech na twarzy Taylora po faulu wskazujacy na "dobre wykonanie zadania"

Obejrzałem kilka filmików i nigdzie tego uśmiechu nie zauważyłem.
Ktoś z nas ma problemy z wzrokiem ;)

Żeby było jasne - nie zamierzam bronić Taylora. W żadnym wypadu. Za to wejscie powinien dostac dyskwalifikacje do końca sezonu i dużą karę finansową. Może to dałoby do myślenia tym, którzy potrafią na boisku wchodzić wyprostowaną nogą w kierunku nóg rywala.
Takich wejść jest (zwłaszcza w Anglii) sporo. Tym razem jednak Eduardo miał dużego pecha.

Szymon_ACM 
Milanista

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 18:12   

Nie ma co przesadzać z tą winą Taylora, doszukiwać się kolejnej teorii spiskowej o jakimś jego 'uśmiechu radości po wykonaniu zadania'. Po prostu Eduardo był dla niego zbyt dobry, dlatego ten próbował powstrzymać go faulem - praktyka często stosowana w piłce nożnej, nie tylko na Wyspach.

Inną sprawą jest fakt, jak ten atak wyglądał. Zgodzę się z tym, że Taylor powinien ponieść karę za to w jaki sposób wszedł w nogi przeciwnika, ale nie dajmy się zwariować - na pewno nie miał na uwadze połamania, czy innego, długotrwałego wyeliminowania, Eduardo. Pisanie o dożywotnim pozbawieniu Taylora możliwości gry, czy też zawieszeniu na okres rehabilitacji da Silvy jest troszkę bezsensowne. Ryzyko faulu i kontuzji, wpisane jest w fakt bycia piłkarzem, nie można traktować zawodników jak zbrodniarzy, nawet jeżeli powstrzymywali przeciwnika nieprzepisowo i dość brutalnie.

suchy 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 18:49   

Moze i jest troszke bezsensowne (nie nazwalbym tego bzdurnym) bo rzeczywiscie ciezko okreslic czas powrotu na boisko, poza tym trudno jest sklasyfikowac tego typu faule, niekiedy ocena czy bylo to zagranie celowe czy nie jest problematyczna. Niemniej cos trzeba zrobic zeby skutecznie wyplenic z boisk bande drwali. Zdecydowanie nalezy podniesc surowosc kar, nie moze byc tak, ze po hamskich, czesto zamierzonych faulach gosc wraca na boisko po ledwie kilku meczach pauzy.

Na przestrzeni kilkunastu lat granica miedzy gra agresywna, a bezmyslna gra faul wyraznie sie zatarla. Obecnie jest zbyt duze przyzwolenie na tego typu zagrania. Mozna grac z poswieceniem, nie odstawiac nogi, ale koniecznie trzeba zachowac w tym wszystkich choc odrobine ostroznosci. W przeciwnym wypadku mozna skutecznie wyeliminowac kogos z dalszego uprawiania sportu.

max_outsane 
Milanista

Wysłany: Pon Lut 25, 2008 23:28   

Wydaje mi się że ostre wejście Taylora i kara na niego nałożona nie może być proporcjonalna do obrażeń Eduardo(oczywiście życzę mu jak najlepiej). Myślę nawet że gdyby nie doszło do urazu, sędzia pokazałby zaledwie żółtą kartkę. (dzięki czerwonej przynajmniej uniknięto samosądu).
Wracając do głównej myśli- wielu piłkarzy wchodzi w nogi znacznie ostrzej i niebezpieczniej i nikt nie myśli o dożywotniej dyskwalifikacji! Dlaczego? Bo przeciwnik "uciekł z nogami", albo nic poważnego mu się nie stało?
Równie dobrze zamiast Taylora w tej roli mógł wystąpić Gattuso...
By ograniczyć tego typu zdarzenia, trzebaby karać czerwoną kartką za każdy wślizg od tyłu, czy nakładkę wyprostowaną nogą. A tego sędziowie nie robią. Zwłaszcza w Anglii
W sumie to współczuję obu, i Eduardo i Taylorowi

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 13:20   

W wejściu Taylora, również nie zauważyłem celowości. Widząc jego minę, już dobrych kilka chwil po zajściu, jak schodził do szatni, to dla mnie była to raczej mina wystraszonego człowieka, który zrozumiał, że zrobił coś bardzo złego. Nie doszukiwałbym się również celowości, z tego względu, że w ferworze walki, gdy gra toczy się bardzo szybko, zawodnik raczej nie ma czasu na myślenie, temu złamie nogę tak aby wyeliminować go z gry na długi okres.
Co się stało to się już nie odstanie. Teraz należy się jednak zastanowić, co należy zrobić, aby wyelimonować podobne zagrania w przyszłości. Kara dla Taylora bardziej powinna być ostrzeżeniem dla zawodników na przyszłość. Zawodnicy powinni od tej pory, wiedzieć, że nie warto brutalnie faulować, ponieważ konsekwencje takich fauli będą odczuwać bardzo długo. Nie może być tak, że zawodnik faulowany pauzuje miesiącami, a zawodnik faulujący wraca do gry po kilku meczach przerwy. Jak by został taki brutal zawieszony powiedzmy na pół roku, to myślę, że odechciało by mu się takiej gry po której mógłby znowu odpoczywać od piłki kolejne pół roku.

Pamato 
Milanista z Klasą

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 13:44   

wszystko jak w zyciu rozchodzi sie i rozbija w momencie EGZEKWOWANIA prawa....sedziowie czesto nie karaja nalezyciu ostro grajacych zawodnikow z roznych powodow, nie wnikam....skoro czesto takie faule uchodza plazem (czesto gora zolta), a anwet jak czerwona to i tak nic zlego mnei nei spotka no to mamy skutki..... ja nei wiem jaki problem jest rozdawac czerwin za takie wjescia zkopa, nawet jak zawodnik podskoczy :] a jak sie juz cos stanie, to na video rozstrzygamy dlugosc kary, taryfikator, za zmalanie otwarte po roku i potem w dol lecimy z tym....
wiadomo, ze zlamac noge mozna nawet przy lzejszym faulu, ale wtedy to troche inna para kaloszy, tu jest sprawa ewidentna.... nie wierze, ze zawodnik, ktory wie, ze na 99% spotka go kara i to surowa bedzie probowal takich rzeczy zbyt czesto ;)

Szymon_ACM 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 16:18   

Dziś w gaziecie przeczytałem artykuł n/t rozwoju sytuacji faulu na da Silvie. Podobno w tej chwili pod opieką lekarską znajduje się... Taylor. Uściślając - przechodzi terapię u psychologa. Miał on ponoć stwiedzić, że gdyby nie czerwona kartka zmuszająca go do opuszczenia boiska, sam, z własnej woli by zszedł, gdy zauważył co się stało.

Teraz tylko pytanie - na ile jest to prawdą, a nie wymysłem pismaków, lub inaczej - próbą samoobrony Taylora przed karą.

Venomik 
Juventino

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 17:23   

To naturalne, że po takim faulu zawodnik będzie sie w podobny sposób bronił. Niezależnie od tego ile w tym ostrym zagraniu było jego intencji.

chrissnail 
Milanista z Klasą

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 17:31   

Niestety mimo przebaczenia Eduardo i skruchy Taylora jestem zdania, że taki faul powinien mieć konsekwencje dyscyplinarne. I nie jakieś zabawne "trzy mecze za czerwo" bo to bedzie śmiesznie wyglądać. Granica miedzy faulem taktycznym/celowym/przypadkiem a... możliwością zakończenia kariery zawodnikowi została przekroczona. Całkiem inna reakcja byłaby gdyby to piłkarz Milanu lub Juve (Venomik) został zniesiony z wykręconą stopą. Mało mnie interesuje dotychczasowe "nienaganne zachowanie" ów piłkarza... ale karatecy niech idą na maty a drwale do lasu.

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 18:33   

Święte słowa chrissnail. I tu nawet nie chodzi ile było zamierzonych intencji, a ile przypadku. Trzeba wyelimonować takie zagrania z piłkarskich boisk.

kuba1899 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 19:10   

jestem ciekaw
jeżeli zawodnik "A" wjedzie z pełną premedytacją zawodnikowi "B" w kolana/ścięgna/piszczel zawodnika, z twarzą pitbula i morderczymi zapałami, jednak dzięki przypadkowi/szybkości/refleksowi zawodnik "B" ucieknieto temu zawodnikowi ma grozić mniejsza kara niż zawodnikowi "C" który robiąc wślizg centralnie w piłkę, z różnych powodów trafia również achillesa zawodnika "D" wyłączając go z gry na 10 miechów??

i mała dygresja... czy młody Maldini jakby trafił Seedorfa w nogę na tym ujęciu
http://youtube.com/watch?v=vpyPLeMMG8Y
powinien mieć zakaz gry do osiągnięcia pełnoletności, zabrane kieszonkowe czy wogóle pozostać bez kary?? A może powinien zostać saneczkarzem??

moja opinia:
czerwona kartka, 3 mecze pauzy...
porównajcie sobie minę keana:
http://youtube.com/watch?v=fJuxKrnTP-k

a będzie wiadomo o co chodzi... dziękuję.

STARY TIROWIEC 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 19:19   

KUBA właśnie chodzi o to, żeby takie boiskowe chamy typu Keane (bo to była złośliwość jego - w przeciwieństwie do Taylora, którego nie podejrzewam osobiście o celowość), wiedzieli, że za takie zagrania pobłażania nie będzie. Wiedząc, że dostanie za to zagranie, Keane kilka meczy zdecydował się na takie wejście. Ciekawe czy by postąpił podobnie gdyby wiedział, że po tym wejściu czeka go powiedzmy pół roku pauzy.

[ Dodano: Wto Lut 26, 2008 20:22 ]
Właśnie przeczytałem, że ostatnimi czasy Kaka jest jednym z najczęściej faulownych graczy. Ciekawe czy podobałoby nam się gdyby, przeciwna drużyna grając przeciwko nam obierała taktykę:poświęcamy naszego najsłabszego zawodnika (bo otrzyma czerwoną kartkę) w zamian za "wykoszenie" z boiska najlepszego przeciwnika?

max_outsane 
Milanista

Wysłany: Wto Lut 26, 2008 20:16   

Myślę że jest to popularnie stosowane. W różnym stopniu, w zależności od różnic w wyszkoleniu technicznym i szybkości.No i może nie tak w oczywisty sposób, ale myślę że Kaka ma wiele stłuczeń i siniaków, które zniechęcają go do ryzykowniejszych zagrań. Tego się nie da wyeliminować. Nawet trudno ograniczać. No chyba że jakimś polem siłowym wokół zawodników... :dunno:
Co do przykładnego ukarania- jestem za, ale nie w tym przypadku... Trzeba eliminować złośliwość i brutalność, a nie ostrą grę. Zwłaszcza w Anglii.

bajer 
Milanista

Wysłany: Śro Lut 27, 2008 21:28   

Venomik napisał/a:
Nie masz racji. Faul nastąpił ułamek sekundy po tym jak Eduardo oddał piłkę. Można to obejrzeć na dowolnym filmiku youtube.
nie mozna tego obejrzec na zadnym filmiku na youtube gdyz sa one od razu usuwane ze wzgledu na jakies prawa autorksie NetResult czy cos takiego ;) przynajmniej te na ktorych jest video a nie sklejka ze zdjec ;)
Venomik napisał/a:
Tutaj widać, że wcale tak nie było. Drugą nogą wcale się nie zaparł.
hmm, rzeczywiscie musze przyznac racje w tej jakosci youtube'a ktore na zdjeciach widzialem wygladalo mi to inaczej, tak samo z tym usmiechem ktory na youtube wydawal sie zlosliwym smieszkiem a na dobrej jakosci zdjeciu przerazona mina ;) wszystko wina jakosci zdjec ;)

i moze rzeczywiscie kara dozywotnia to przesada, teraz moge to stwierdzic jak zobaczylem w koncu zdjecia w porzadnej jakosci z tego ;) jednak mimo wszystko 3 mecze to tez za malo, mysle ze 10 meczow byloby czyms akurat ;) a skoro Taylor ma psychologiczne problemy to sam z siebie zrobi sobie dluzsze wolne ;)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi