ACMilan.PL Strona Główna ACMilan.PL
Forum polskich kibiców Milanu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: dezali
Czw Maj 22, 2008 09:37
Ligue 1 2005/2006
Autor Wiadomość
Lutrzyk 
Milanista

Wysłany: Sob Sie 06, 2005 14:07   Ligue 1 2005/2006

Rozpoczął się kolejny sezon we Francji. Ligue 1 jest jedną z najlepszych lig na świecie (według UEFA wyprzedzają ją tylko Hiszpania Anglia i Włochy) i z tych największych jako pierwsza startuje. Widz może zawsze obejrzeć piękne bramki, widowiskowe akcje, a także niespodzianki, bo liga we Francji jest bardzo nieprzewidywalna, pomimo tego, że w ostatnich czterech sezonach był tylko jeden mistrz. Wszystko wskazuje na to, że ta sytuacja i w tym sezonie się nie zmieni.

Ostatnie cztery lata we Francji to dominacja Olympique Lyon. Wciągu tego okresu zawsze na koniec to ta ekipa przodowała w tabeli. W 2002 roku podopiecznym drużyny był były selekcjoner kadry - Santini, a kolejne trzy lata do tryumfu zespół prowadził Le Guen, który niespodziewanie nie przedłużył kontraktu. Jego następcą, a zarazem pierwszym nabytkiem Lyonu stał się Gerard Houllier, który rok temu został zwolniony z Liverpoolu. Jeśli w tym sezonie mistrz nie zawiedzie i znów zdobędzie tytuł, będzie to pierwsza ekipa w historii Ligue 1, która po raz 5 z rzędu zdobędzie mistrzostwo. Najbliżej tego osiągnięcia był Olympique Marsylia, lecz wskutek afery korupcyjnej zespół zdegradowano i pozbawiono tytułu. Wcześniej jeszcze AS Saint-Etienne zdobył "tylko" 4 tryumfy pod rząd.
Aby osiągnąć ten sukces drużyna potrzebuje świetnego napastnika, lecz z nimi za wesoło nie jest. W poprzednim sezonie zawiedli wszyscy z tej formacji, począwszy od Wiltorda i kończąc na Govou, a najlepszym strzelcem stał się pomocnik, słynący z cudownych wolnych Juninho - autor 13 bramek. Receptą na odblokowanie się napadu ma być John Carew. Norweski olbrzym został kupiony za 7 mln z Besiktasu. Działacze mają nadzieję, że przypomni sobie najlepsze lata gry w Valencji i stanie się najwartościowszym transferem tego roku. Dużym wzmocnieniem jest także utalentowany Benoit Pedretti - rozgrywający Marsylii i reprezentacji Francji. 5 mln poszło jeszcze na Sylviana Monsoreau z Sochaux. Pomimo drogich zakupów Lyon nie musiał sprzedawać swoich największych gwiazd, a co najważniejsze w zespole pozostał pomocnik Michael Essien, na którego chrapkę miał sam Roman Abramowicz.

Olympique Marsylia, PSG, Bordeaux czy Monaco zawsze są wymieniani przed sezonem jako faworyci do mistrzostwa, a na koniec często stawia się te zespoły po stronie rozczarowań. W szczególności przed sezonem wzmocnił się zespół z Paryża. Ekipa dokonała najwyższego transferu tego okienka, otóż kupili najlepszego strzelca Auxerre Bonaventure Kalou. Gracz z Wybrzeża Kości Słoniowej razem z Pedro Pauletą ma duże szanse stworzyć najlepszy snajperski duet w tym roku.
Na prawą stronę do Francji powraca Vikash Dhorasoo z Milanu, a FC Bruges przyszedł David Rozehnal. Obaj kosztowali po 3 mln. Te transfery po części pokryła sprzedaż za aż 4 mln napastnika Reinaldo do Japońskiej Kashiwy.
Jak co roku największe zmiany w Marsylii. Sprzedaż Pedrettiego wyrównała koszty zakupu Mamadou Nianga, który w poprzednim sezonie zdobył 12 bramek. Dużymi wzmocnieniami są ponadto na lewą stronę boiska - Oruma oraz Ribery, ale i tak najprawdopodobniej to jeszcze nie wszystko, bo działacze poszukują środkowego pomocnika. W kręgu zainteresowania są Grecy - Basinas (Panathinaikos), Katsouranis (AEK) oraz Lamouchi (Inter) i Barnardi (Monaco). Zapewne któryś z nich już niedługo przywdzieje biało-niebieską koszulkę. Ponadto działacze sprzedali za 4 mln Eduardo Costę do Espanyolu.

Innymi hitami transferowymi były sprzedaże przez Bordeaux Alberta Rierę do Espanyolu za 4 mln oraz Camela Meriema do AS Monaco za 6 mln euro. Oprócz tego drugiego Didier Deschamps będzie miał do dyspozycji innych nowych: Oliviera Kapo i Gerarda, którzy w swoich ekipach (Juventus i Barcelona) nie mieli stałego i pewnego miejsca w kadrze. Pierwszy najprawdopodobniej zastąpi w ataku Saviolę i Nondę, którym skończyły się kontrakty Natomiast Katalończyk będzie musiał rywalizować o miejsce w składzie z Zikosem. Finalista Ligi Mistrzów sprzed 2. lat ma chrapkę też na Van der Meyde, który po słabszym sezonie w Interze chce się odrodzić.
Zmiany na stanowisku trenera nastąpiły w Auxerre, gdzie na emeryturę odszedł człowiek-legenda tego małego miasta - Guy Roux. Schedę po nim przejmie powracający do Francji Jacques Santini. Nowy trener nie sprowadził znaczących nazwisk, stracił natomiast wspomnianego Kalou oraz Temu Tainio, ale i tak kibice mają nadzieję, że chociaż zbliży się do powtórzenia sukcesu, gdy był jeszcze trenerem Lyonu.

Ciekawie też jest w Lens. W tym zespole główne zmiany nastąpiły w ataku, gdzie ze sprzedaży Utaki (12 bramek w poprzednim sezonie) uzyskali 6 mln i połowę z tej kwoty zainwestowali w innego gracza z Afryki - Arunę Dindane z Anderlechtu. Zbroją się także Saint-Etinne oraz Toulouse. Pierwsi wydali 5 mln za Sebastiana Mazure z Caen oraz Frederica Piquionne z Rennes, natomiast beniaminek kupił za podobną napastników: Bergougnouxa z Lyonu i Santosa z Sochaux. Jak na razie wielkich i niespodziewanych transferów w kraju Napoleona nie było. Oprócz tych ciekawszych wymienionych w tekście inne to głównie powroty z wypożyczeń czy zakupy mniej znanej młodzieży.
W ostatnich dniach kontrakt z Metz podpisał były reprezentant polski Marcin Żewłakow, który grał wiele lat w belgijskim Excelsioru Mouscron. Polak kosztował 600 tys. Euro i będzie grał we Francji przez kolejne 3 lata.
Więc wątek Polaków we Francji nadal będzie kontynuowany...
Szkoda Jacka Bąka który wybrał "pieniądze" i pożegnał sie z Lens...
Ja osobiście mam mały sentyment do PSG i bede za nich trymał kciuki...
A Wy Milaniści oglądacie Lique 1 :?: :!:
Komu kibicujecie we Francji czy raczej jest to Wam obojętne...

stan 
Milanista z Klasą

Wysłany: Sob Sie 06, 2005 17:03   

ja standardowo bede trzymal kciuki za PSG. dokonali naprawde sensownych wzmocnien i ich sklad prezentuje sie dosc solidnie (przewidywane ustawienie na mecz z Sochaux):
Letizi - B. Mendy, Rozehnal, Yepes, Armand - Dhorasoo, E. Cissé, Mbami, Rothen - Kalou, Pauleta

dobra druga linia: Dhorasoo i Rothen to reprezentacyjni pomocnicy i o ich klasie nie trzeba nikogo przekonywac, Mbami z E.Cisse tez sa solidni, dosc mocny atak: sprawdzony Pauleta i swietny Kalou, w obronie juz troche gorzej najlepsi chyba Mendy i Yepes, jesli chodzi o Rozenhala to nie mam pojecia jak on gra.

mam nadzieje, ze Paryzanie zapomna o fatalnym zeszlym sezonie i powalcza o miejsce premiowane gra w Lidze Mistrzow :)

Ateny, kraina mitów, gdzie historia została zapisana na nowo 23 maja 2007.

kotbarca 
Barcelonista

Wysłany: Sob Sie 06, 2005 17:10   

stan napisał/a:
sprawdzony Pauleta i swietny Kalou

ja stawiam ze kalou bedzie miedzynardowym odkryciem roku(chociaz ci co sie troszke pilka interesuja widzieli jak wymiatal w auxerr),ja widze w nim kopie weaha sprzed lat :D

www.blaugrana.pl

Visca el BARCA!!!! Forza MILAN!!!!

stan 
Milanista z Klasą

Wysłany: Sob Sie 06, 2005 17:21   

nono, w Auxerre czasem ladne cuda robil, czuje, ze bedzie dobrze :P no i na strzelenie gola w debiucie ligowym potrzebowal 5 min, do tego 3 asysty, od L'Equipe dostal note 8,5 (!) :brawo:

bedzie mial z niego Paryz pocieche :)

chrissnail 
Milanista z Klasą

Wysłany: Sob Sie 06, 2005 18:03   

Ja standardowo od wielu lat trzymam za PSG. Szkoda mi troszkę tego zespołu bo mając takie dotacje i taki budżet rokrocznie dają "4 litery". To taki francuski "Inter" :wink: - mnóstwo transferów co roku...i zero wyników. Już nawet nie chcę mówić, że mam nadzieję że w tym roku będzie lepiej...bo jest tak od 8 lat ;) . Z dobrej strony sezon zaczął Rothen...może już urazy go opuszczą w tym sezonie i zacznie grać na miarę tego co pokazywał w Monaco. A o Kalou jeszcze pewno usłyszymy wiele dobrego.

droc 
Milanista z Klasą

Wysłany: Sob Sie 06, 2005 21:03   

Mi liga francuska jest raczej obojętna i nie śledzę tak dokładnie jej rozgrywek ;-) mimo to od lat podobnie jak chrissnail i stan kibicuję PSG, no i trzymam kciuki za naszych rodaków, których w tym sezonie będziemy mogli oglądać w Metz (Żewłakow - napastnik) i w Lens (o ile Bąk nie przejdzie do Legii bądź ... Kataru ;-) ).

pzdr,

stan 
Milanista z Klasą

Wysłany: Nie Sie 07, 2005 11:43   

jak widac mamy tu wielu fanów PSG to dam linki do bramek i noty za mecz z Metz :)
L. LETIZI 7, B. MENDY 5.5, S. ARMAND 6 , D. ROZEHNAL 5, M. YEPES 6, E. CISSE 6.5, V. DHORASOO 5, J. ROTHEN 7, B. KALOU 8.5, M. M'BAMI 5.5, P. PAULETA (c) 5.5
1:0 Kalou
2:0 E.Cisse
3:0 Rothen
4:1 Landrin
[parissg.prv.pl]

natomiast wczoraj PSG pokonalo Sochaux 1:0 i jak na razie razem z Bordeaux lideruje w tabeli Ligue1 :brawo: noty:
L. LETIZI 5.5, B. MENDY 6, S. ARMAND 5.5, D. ROZEHNAL 4.5, M. YEPES 7, E. CISSE 6, M. M'BAMI 6, V.DHORASOO 5.5, J. ROTHEN 5.5, B. KALOU 6, P. PAULETA (k) 5.5
1:0 E.Cisse
(jak znajde linka do bramki to dam)

nastepny mecz 13.08 z Toulouse, naturalnie liczymy na 3 pkt :wink:

ps.a wczoraj Żewłakow zadebiutowal w meczu z Metz, gral w wyjsciowym skladzie do 63 min. gola nie strzelil, a jego zespol zremisowal bezbramkowo z Le Mans.

[ Dodano: Nie Sie 14, 2005 15:29 ]
wczoraj PSG wygralo kolejny mecz, tym razem 2:0 i nadal lideruje w tabeli Ligue1 :] przebudzil sie Pauleta i Dhorasoo, ten pierwszy strzelil 2 gole a drugi zagral swietny mecz (nota 7.0) i zaliczyl asyste przy drugiej bramce.

PSG : Letizi - Armand, Yepes, Rozehnal, Mendy - Cissé, M'Bami, Dhorasoo (Pancrate, 85'), Rothen - Kalou, Pauleta (Landrin, 69').
Toulouse : Revault - Dao, Mathieu, Aubey, Ebondo - Emana, Cardy (Dieuze, 59'), Abdessadki (Bonnet, 71') - Bergougnoux, Mansare, Moreira (Akpa Akpro, 81').

nadal swietnie spisuje sie obrona PSG (1 gol stracony w 3 meczach), stoperzy Yepes i Rozenhal dostali po 7.0

komplet not:
Letizi 6.0, Mendy 6.0, Rozenhal 7.0, Yepes 7.0, Armand 5.5, Dhorasoo 7.0 Rothen 6.0, M'bami 5.0 E.Cisse 6.0, Pauleta 7.5, Kalou 5.0

aleez Paris 
Milanista

Wysłany: Pon Sie 22, 2005 11:49   

teraz remis PSG , setny gol Paulety w Ligue1! aaleeeeeeeez Paris
nadal mmay lidera, nastepny mecz trzeba wygrac

Lutrzyk 
Milanista

Wysłany: Pon Sie 22, 2005 12:01   

Jesteśmy po czwartej kolejce, oto następujące wyniki :

Girondins Bordeaux - AS Monaco 1:0
Bramka: Cheyrou (57)

AC Ajaccio - Le Mans UC 0:0
FC Metz - RC Strasbourg 0:0
FC Sochaux - Lille OSC 0:0

RC Lens - AJ Auxerre 7:0
Bramki: Silva (11), Thomert (13), Thomert (39), Cousin (56), Jussiei (67), Demont (72), Jussiei (74)

Nice OGC - FC Nantes 1:1
Bramki: dla Nice - Bagayoko (6), dla Nantes - Fae (49)
Czerwona kartka: Cetto (86 - Nantes)

Stade Rennais - Olympique Marsylia 3:2
Bramki: dla Rennes - Utaka (8), Frei (39), Kallstrom (55); dla Marsylii - Niang (1), Lamouchi (31)

Olympique Lyon - AS Nancy 1:0
Bramka: Cacapa (90)

Toulouse FC - Saint-Etienne 1:1
Bramki: dla Toulouse - Moreira (41), dla St Etienne - Hellebuyck (61)

Troyes ACF - Paris Saint Germain 1:1
Bramki: dla Troyes - Dallet (48), dla PSG - Pauleta (35)
Czerwona kartka: Cisse (56 - PSG)

Na czele jak narazie Paryżanie :brawo: i Lyon,
natomiast zawodzi na całej linii Marsylia.. :x

kotbarca 
Barcelonista

Wysłany: Pon Sie 22, 2005 12:14   

co do psg trener niepotrzebnie zdjal z boiska swietnego kalou(cisse dostal czerwona kartke),sam pauleta kompletnie sobie nie radzil.nalezy tez dodac,ze sedzie nie uznal 2 gola paulety,ktory zostal strzelony prawidlowo.ozdoba meczu byly pojedynki rothena z montero :mrgreen: 1 i 2 dostali po zoltej kartce za faule na sobie :)

www.blaugrana.pl

Visca el BARCA!!!! Forza MILAN!!!!

Pawel 
Milanista

Wysłany: Śro Sie 31, 2005 17:26   

Co do ligi francuskiej to nie uważam żeby byla czwartą ligą w europie. Zajmują dobrą pozycję w rankingu UEFA dlatego że Lyon nieźle ostatnio się spisuje w LM ,a Monako zagrało nawet w finale LM. W Ligue 1 kibicuję PSG. Byłem 3 dni temu (27.08.05) na meczu PSG-Nice na Parc des Princes. Mecz się dobrze zaczął, gol Paulety w pierwszej minucie, ale potem bylo tylko gorzej. W końcowych minutach 2 gole dla Nice i czerwona kartka dla PSG. Atmosfera na meczu wspaniała (póki PSG wygrywalo). Uważam że w tym sezonie zagrozić Lyon'owi może tylko Lens, no i mam oczywiście nadzieję że PSG też powalczy

Lutrzyk 
Milanista

Wysłany: Czw Wrz 01, 2005 11:25   

We Francji zmiana lidera, PSG niespodziewanie uległo u siebie ze słabiutkim Nice. Pierwszą bramkę już w 2 minucie zdobył najlepszy strzelec ligi - Pauleta (4 trafienia), lecz później przeciwnicy odpowiedzieli dwukrotnie. Sytuację tę wykorzystał mistrz Lyon, który w niedziele rozprawił się z Auxerre, a także przeciwnik Groclinu w pucharze UEFA - Lens. Były zespół Jacka Bąka w meczu na szczycie bezbramkowo zremisował z Monaco. Na samym dnie Marsylia. Po zwycięstwie w Pucharze Intertoto nad Deportivo 5-1 wydawało się, że kryzys przeszedł, lecz w lidze zremisowali u siebie ze słabym Ajaccio. Także w strefie spadkowej Metz, klub polskiego rodzynka we Francji - Marcina Żewłakowa, który wszedł na boisko w 46. minucie, lecz nic wielkiego nie pokazał.

[ Dodano: 14-09-05, 11:37 pm ]
6 kolejka!!

We Francji polskich kibiców najbardziej interesowała postawa Lens, które już w czwartek zmierzy się w Pucharze UEFA z Groclinem. Piłkarze Francisa Gillotta zawiedli jednak swoich kibiców i tylko zremisowali z Bordeaux 1-1, przez co spadli na trzecie miejsce w tabeli. Jednak z taką formą i tak nie powinni się obawiać dwumeczu z polską ekipą. Na czele umocnił się Lyon, który po dwóch golach nowego gracza - Brazylijczyka Freda uporał się w meczu na szczycie z Monaco. W końcu zwycięstwo odniosła zawodząca Marsylia. W spotkaniu z Sochaux uratował ich były gracz rywali - Oruma, który strzelił z linii pola karnego. Na samym dnie zespół naszego rodzynka w Ligue 1 - Marcina Żewłakowa. Polak w spotkaniu z Lille wszedł w 55. minucie, lecz nic ciekawego nie pokazał.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi