ACMilan.PL Strona Główna ACMilan.PL
Forum polskich kibiców Milanu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Quo vadis, Diavolo?
Autor Wiadomość
b4ry 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 13, 2020 06:57   

ciekawy artykuł

https://twitter.com/ACMilanSydney/status/1227129418629255168?s=03

rafal996 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 13, 2020 11:40   

Dla mnie mało ciekawy. Arbitralna opinia, bez jakichś konkretów na jej poparcie. Opieranie się na twierdzeniach, że Zlatan odejdzie, bo chce sukcesów... Pomijając już fakt, że przecież jasne jest, że Zlatan to opcja bardzo krótkoterminowa, to gdyby oczekiwał sukcesów, wiedząc że w tym wieku czekać nie może, na pewno nie wybrałby Milanu.

Jay-Jay Okocha 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 13, 2020 12:04   

Dla mnie również. Popelina, paździerz i tania sensacja godna propagandystów ŁOnetu.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 09:43   

Któryś już raz z kolei pojawiają się doniesienia, że po sezonie przyjdzie do nas Ralf Rangnick. Wczoraj pisało się nawet o podpisaniu przez niego umowy przedwstępnej z Milanem. Celowo napisałem "przyjdzie", a nie np. "zacznie trenować", bo Pan Ralf to człowiek orkiestra, jeżeli chodzi o kompetencje do pełnienia różnych funkcji w klubie piłkarskim. Znany jest większości jako trener, ale każdy kto interesuje się piłką trochę bardziej i był zaciekawiony tym skąd się wziął taki klub jak RB Lipsk, a konkretniej jakim cudem rokrocznie dokonywał takiego progresu, dotarł szybko do informacji o tej personie.

Rangnick w klubach należących do koncernu Red Bulla był i dyrektorem i trenerem, znany jest z tego, że oczekuje możliwie jak największej władzy. Angażuje się w sprawy klubu totalnie. Ma wizję i nie uznaje kompromisów przy jej realizacji.

Cały czas spekulujemy, ale moim zdaniem ta plotka może być prawdziwa. Na zdrowy rozum Elliott patrząc na to jak miota się nasz zarząd mógł zacząć szukać wzorca, klubu który od lat sukcesywnie idzie do przodu. Trudno znaleźć lepszy przykład od Lipska, który był budowany z wielką konsekwencją w oparciu o rozsądny model biznesowy. Punktem odniesienia nie mogło być City/PSG, ani żaden klub oparty o wpompowanie w klub gargantuicznych pieniędzy tylko właśnie inwestycja pokroju tej RB, gdzie wynik sportowy jest bardzo ważny ze względu na marketing i wartość klubu, ale koniec końców koszt jego osiągnięcia nie może przewyższać potencjalnego profitu.

Jak w takim razie najlepiej skopiować te skuteczne rozwiązania? Zatrudniając ludzi odpowiedzialnych za ten sukces, a Rangnick jest postacią na tyle wielowymiarową, że z powodzeniem jego "transfer" można uznać za przeszczep polityki klubu z Lipska.

Zapewne do końca sezonu nie będziemy mogli liczyć na żadne konkretne informacje natomiast ostatnia zimowa wyprzedaż mogła już być pokłosiem działania klubu, który przygotowuje grunt pod większe zmiany latem.

miszcz 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 10:22   

Według mediów podpisaliśmy już dwóch trenerów. :hmm: Ja to wszystko traktuje jak plotki wyssane z palca i czekam na oficjalne informacje.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 10:41   

W tym wypadku kluczowe jest to co napisałem w pierwszym akapicie - on wcale nie musiałby tu przychodzić jako trener. We Włoszech bardzo silną pozycję mają dyrektorzy. Na drugim biegunie mamy "menadżerów" w Anglii, gdzie ich kompetencje wykraczają daleko poza to co robi szkoleniowiec w Italii. Pioli z resztą wydaje się być typem trenera, który rzeźbi z tego co ma, trudno mi sobie wyobrazić, że po sezonie, nawet jeśli awansowalibyśmy do LM, mercato byłoby robione pod bezwzględne oczekiwania Stefano.

A do oficjalki to wiadomo, że to tylko spekulacje, ale to chyba też jest sensem forum, żeby dyskutować o tym co może się stać i starać się przewidywać pewne sytuacje ;-)

miszcz 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 11:25   

Ehh... tak to jest sens forum, dlatego ja wyraziłem swoje zdanie co do tych wszystkich plotek :)
Pewne źródła mówią, ze klepnęliśmy Marcelino, inne że Allegriego + Gazidis out po sezonie. Jak Pioli zostanie, bo jakimś cudem wywalczy LM*, to będziemy mieć aż 4 trenerów od lipca :)

* ten cud, to jak dla mnie 5 miejsce Milanu, przy zwycięstwie Atalanty w LM :rotfl2:

bounty_fire 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 14:57   

Przyjście Rangnicka = odejście Maldiniego i Bobana co wspominałem w innym temacie

miszcz 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 15:04   

Gazidis ma podobno kontrakt tylko końca sezonu, więc kto wie jak to z nim będzie.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 15:33   

bounty_fire napisał/a:
Przyjście Rangnicka = odejście Maldiniego i Bobana co wspominałem w innym temacie

to jest swoją drogą bardzo ciekawy temat.

Konia z rzędem temu, kto realnie wskaże hierarchie decyzyjności w Milanie wśród trójki: Boban, Maldini, Massara. Czysto teoretycznie to Massara jest naszym Dyrektorem Sportowym, więc Rangnickowi najbliżej byłoby do wejścia w jego kompetencje. Powiem jednak szczerze, że bez wczytania się w umowy wszystkich "twarzy" zarządu niezmiernie trudno jest wskazać kto ponosi jaką odpowiedzialność opierając się tylko na ich tytułach.

Swego czasu próbowałem to rozgryźć opierając się o to, kto w pozostałych klubach z Włoch jest vis-a-vis naszych zarządzających i wyszło mi, że w Interze i Lazio mamy Dyrektorów Sportowych w postaci Ausilio oraz Tare, a w Juve jest vis-a-vis Bobana czyli Paratici. W ich przypadku pojawia się określanie Chief Football Officer. Odpowiednika Maldiniego nie zidentyfikowałem ani w Interze, ani w Juventusie, ani w rzymskich klubach.

Pewnym wyjaśnieniem tego, że w naszym klubie są aż 3 zatrudnione osoby na podobnych stanowiskach, gdzie w innych klubach są to jedna-dwie osoby może być to, że nasz prezydent nie sprawia wrażenia zaangażowanego w sprawy związane z Milanem. W pozostałych klubach prezydenci/prezesi zarządu grają pierwsze skrzypce.

W każdym razie, jeśli ma się tu pojawić jakiś Dyrektor Sportowy z krwi i kości to niewykluczone, że poleci cała trójka dyrektorów. Ewentualnie ich rola będzie marginalna.

Venomik 
Juventino

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 17:08   

Renesco napisał/a:
Odpowiednika Maldiniego nie zidentyfikowałem ani w Interze, ani w Juventusie, ani w rzymskich klubach.

Mógłbym spróbować pomóc, ale musiałbym znać jakoś obowiązki Maldiniego (a widzę nie bedzie o to łatwo ;) ). Chciałem też zerknąć na jego pozycję i strukturę w Milanie, niestety zakładka Management na oficjalnej stronie zwraca 'Ops, the page you are looking for is not found!', zarówno w wersji angielskiej jak i włoskiej.
Inna sprawa, że w ogóle nie mogę znaleźć tej strony, gdzie 'Management' jest podzakładką, na samej stronie Milanu. Jestem w stanie wejść tam tylko z wyszukiwarki, więc może ta sekcja jest chwilowo wyłączona - ale tu już się budzi informatyczne zboczenie ;)

W Juve masz Nedveda, którego zakres odpowiedzialności też nie jest w pełni jasny. Już jak był członkiem zarządu był uważany za jedną z trzech najważniejszych osób (Agnelli, dyrektor sportowy + on). Obecnie jest od lat zastępcą Agnelliego, więc teoretycznie można sobie określać jego obowiązki jako zastępcy. Ale poziomu decyzyjności już nie bardzo.

MK92 
Milanista

Wysłany: Czw Lut 20, 2020 23:00   

Milan Berlusconiego był klubem, który na przełomie lat 80. i 90. zrewolucjonizował w pewnym stopniu całe calcio, głównie za sprawą postaci Sacchiego, która do dziś inspiruje wielu, w tym samego Kloppa. Może teraz również powinniśmy spróbować wyjść z kryzysu jakimś nowatorskim we włoskich warunkach ruchem, a takim niewątpliwie byłoby zatrudnienie w roli trenera Rangnicka - wraz z przeniesieniem jego dyrektorskich kompetencji. Jednak wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano, więc zanim pomysły Niemca zaczęłyby przynosić pozytywne efekty, po drodze spotkałoby nas wiele gorzkich pigułek do przełknięcia. Jedno jest pewne - zarząd musi w końcu obrać jakąś kilkuletnią strategię rozwoju sportowego, powierzając pieczę nad nią zaufanemu fachowcowi, zamiast działać pod wpływem impulsu wywołanego serią gorszych wyników, co się u nas nagminnie od paru lat dzieje.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 08:26   

Venomik napisał/a:
W Juve masz Nedveda, którego zakres odpowiedzialności też nie jest w pełni jasny. Już jak był członkiem zarządu był uważany za jedną z trzech najważniejszych osób (Agnelli, dyrektor sportowy + on). Obecnie jest od lat zastępcą Agnelliego, więc teoretycznie można sobie określać jego obowiązki jako zastępcy. Ale poziomu decyzyjności już nie bardzo.

W przypadku Nedveda wygląda to po prostu na uzupełnianie się z Agnellim. Relacje między nimi są chyba przyjacielskie? To by nawet pasowało - prezydent, który zna się na biznesie i jego zastępca - zaufany przyjaciel, który doradza mu od strony czysto sportowej z perspektywy wybitnego zawodnika.

U nas nie dość, że łącznie ze Scaronim i Gazidisem takich postaci pierwszoplanowych jest 5 (no 4 bez prezydenta, ale siłą rzeczy nawet nieobecnego Scaroniego trzeba wliczać), to jeszcze ta trójka kojarzona ze stroną sportową nie jest nawet sumarycznie zbyt doświadczona. Nie chcę oceniać Maldiniego, ale pragnął zawsze konkretów i odpowiedzialności, tymczasem przez te blisko dekadę stał daleko od wysokich funkcji zarządczych. W tym momencie jakby odszedł to nawet nie wiem za co mielibyśmy go oceniać. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jego rozmowy z Theo na Ibizie.

Niemniej daleki jestem od zwalniania Paolo. Wręcz przeciwnie, sugeruję że przyjście nowego Dyrektora Sportowego wcale nie musiałoby oznaczać jego odejścia, bo nie bardzo wiem jakie kompetencje naszego Kapitana mogłyby zostać odebrane.

rafal996 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 09:28   

Renesco napisał/a:
W tym momencie jakby odszedł to nawet nie wiem za co mielibyśmy go oceniać.

Ktoś tu na forum forsował tezę, że "transfery Leonardo" były porażką, a "transfery Maldiniego i Bobana" się sprawdzają - więc chyba za to ;)

MK92 napisał/a:
Może teraz również powinniśmy spróbować wyjść z kryzysu jakimś nowatorskim we włoskich warunkach ruchem

Ja to bym obecnie najbardziej chciał konwencjonalnych, przemyślanych, rozsądnych ruchów. Nowatorskie drogi niosą zawsze duże ryzyko, a my... Jak by się tak zastanowić, to od dekady poszukujemy właśnie takich nowatorskich ruchów. Najpierw próbowaliśmy znaleźć "naszego Guardiolę" i mianowaliśmy na trenerów byłych piłkarzy bez doświadczenia. Potem był chiński eksperyment z zakupem całego składu w jednym okienku. Eksperymentem miał być Giampaolo, który miał swoimi nowatorskimi, ekscentrycznymi metodami zbudować mocny zespół.

Może już starczy tego nowatorstwa? :P

nonenalim 
Administrator

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 09:52   

Zakładam, że z trójki Boban, Maldini, Massara to Maldini rządzi, ew z Bobanem dzielą się władzą na zasadach współpracy przyjacielskiej. 1. Maldini nie przyjąłby / zostałby na stanowisku bez dezycyjności. 2. To on ściągnął Bobana. Ciężko sobie wyobrazić, że byłby to pomyśł i realizacja Gazidisa. 3. ww duet wybierał sobie Dyrektora Sportowego, Gazidis musiał jednak zaaprobować wybór, dlatego były tarcia. Nie wyobrażam sobie, żeby Gazidis zatrudnił noneme'a, a Boban przyszedł do kluby, żeby taki ktoś był nad nim.

ps. jeśli Gazidis ma kontrakt do lata to może Rangnick to jego zastępstwo? Gazidis miał uporządkować księgowość i zwiększyć dochody. Pierwsze zrobił, drugie leży i kwiczy...

miszcz 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 09:57   

Maldini z tego co mi się wydaję, jest po prostu szefem całego pionu sportowego. Dyrektor sportowy (Massara, Boban), scoutingu, ds. młodzieży itd są po prostu pod nim.
Także możliwe jest to co Renesco pisze i Maldini po przyjściu Rangnicka zostanie.
Możliwe tylko teoretycznie według mnie, bo sam Paolo dał jasno do zrozumienia co sądzi o takim ruchu. Nie sądzę by zgadzał się na taki projekt. Już musiał swoje "odcierpieć" przy Gazidisie i jeżeli plotki o odejsciu Ivana są prawdziwe, to będzie mógł w końcu bez blokad realizować swoje plany. Według różnych źródeł blisko klubu, ma on forsować Allegriego.
Jeżeli faktycznie przyjdzie Rangnick, to zapewne cały sztab Paolo odejdzie i zastąpi go sztab Niemca. Będziemy zatrudniać dziesiątki nowych pracowników na różne stanowiska, od najniższych szczebli juniorskich po pierwszą drużynę. Kolejne wielkie "nowe otwarcie" :)

No ale tak jak pisałem wcześniej. Gdyby wierzyć wszystkim mediom, to mamy od lipca 4 trenerów. Dyrektorów też byśmy mieli całkiem sporo (jakbyśmy już nie mieli). Dlatego ja czekam na oficjalki.

rafal996 napisał/a:
Ktoś tu na forum forsował tezę, że "transfery Leonardo" były porażką, a "transfery Maldiniego i Bobana" się sprawdzają - więc chyba za to

Nie wiem czy o mnie chodzi, ale na pewno nigdy nie pisałem, że odpowiada tylko za transfery.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 10:11   

Gazidis to zdaje się, że pełni u nas obowiązki CFO/Dyrektora Finansowego. Ma on w rzeczywistości taki wpływ na nasze ruchy transferowe, że może udostępniać na nie budżet bądź nie. Moim zdaniem trochę mylnie niektórzy odczytują jego rolę po tych zeszłorocznych "szarpaniach" przy próbie sprowadzenia Fabregasa. On nie wybiera nam zawodników, tylko co najwyżej zawetował sprowadzenie kogoś niewpisującego się kompletnie w ówczesną strategię prowadzenia klubu.

Rzut oka na metrykę Cesca, oczekiwaną długość kontraktu i zarobki wystarczyły. Gazidis nie jest wszechmocny, jeśli dostał jasne polecenia do realizacji od Elliotta to choćby za przeproszeniem skały srały do czasu zmiany tej strategii nie mógł zmienić swojej decyzji. To trochę tak jak z sędziowaniem. Czasem na boisku sędzia podejmuje niesprawiedliwą w swojej ocenie decyzję, ale nie ma wyboru, bo tak rzeczą przepisy.

Nie widzę opcji, żeby ktoś bez biznesowo-finansowego wykształcenia wchodził w jego buty.

To już co najwyżej rola Elliotta, że jeśli zdecydują się zaufać jakiemuś DS w 100% to mogą narzucić Gazidisowi, że ten ma maksymalizować dochody i udostępnić określoną pulę pieniędzy na transfery bez zbędnego wnikania w to jak spożytkuje je Dyrektor Sportowy.

miszcz 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 10:20   

Tak, Gazidis to CFO, ale z jakiegoś powodu jest też szefem Maldiniego. Znaczy tak mi się wydaję, pewności nie mam. Z jakiegoś powodu ma też wpływ na decydowanie o trenerach, nie tylko w kwestii finansów.
To chyba po prostu prawa ręka Elliotta i tyle. Przy okazji pełni funkcję CFO.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 10:50   

miszcz napisał/a:
Z jakiegoś powodu ma też wpływ na decydowanie o trenerach, nie tylko w kwestii finansów.

on jest prezesem zarządu, więc to oczywiste, że nie jest tylko gościem od pokazywania liczb, ale z tym trenerem to zabiłeś mi ćwieka. Którego z naszych trenerów on wybierał?

miszcz 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 11:04   

Nie że wybierał, ale miał wpływ na decyzję. Przy którejś konferencji, gdy wszyscy na raz byli, dali do zrozumienia, że decyzje podejmowali Maldini, Boban i Gazidis wspólnie.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 11:23   

Jako prezes zarządu musi firmować decyzje innych pracowników klubu, nie przeceniałbym jednak jego wpływu na wybór trenera. Oczywiście mógł ograniczyć budżet na pensje dla trenera/kwotę wykupu jego kontraktu (vide: Spaletti), ale Giampaolo to był raczej autorski pomysł Maldiniego i Bobana. Trudno mi sobie z resztą wyobrazić Gazidisa w roli head huntera trenera/piłkarzy, chyba że jego rola ograniczałaby się do jakiejś finalnej rozmowy, bardziej kurtuazyjnej. Wbrew pozorom nie sądzę, żeby wyglądało to inaczej niż w przeciętnej korporacji, gdzie co prawda na końcu procesu rekrutacyjnego rozmawia się z CEO, ale to już zazwyczaj w momencie, kiedy bezpośredni przełożeni (w tym przypadku Dyrektorzy Sportowi/Techniczni/Menadżerowie) zarekomendowali daną kandydaturę i oczekują na "przyklepanie" decyzji.

miszcz 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 11:33   

Jeżeli plotki o Niemcu okażą się prawdziwe, to znaczy że jednak jakiś wpływ konkretny ma.

A to że Giampaolo był autorskim pomysłem Paolo, to wiadomo. Zastanawiałem się czy w ogóle Boban miał tu coś do gadania.

Renesco 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 11:39   

miszcz napisał/a:
Jeżeli plotki o Niemcu okażą się prawdziwe, to znaczy że jednak jakiś wpływ konkretny ma.

no tak, bo tu mamy prosty schemat:

Gazidis
\/
Maldini/Boban/Massara
\/
Pioli

Jeśli przyjdzie Rangnick to pewnie w takiej roli, że będzie scalał obowiązki nie tylko trenera, ale i dyrektora, więc już osoby bezpośrednio podporządkowanej prezesowi zarządu. Odpadnie więc pewnie ktoś z środkowej trójki.

Zauważ, że w przypadku Allegriego mówiło się, że jest faworytem Maldiniego/Bobana, bo i pod nich bezpośrednio by podlegał. Nie łączyłby tej funkcji z posadą dyrektora.

Paolo#3 
Milanista z Klasą

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 12:02   

Jakoś nie czuję euforii czytając plotki o możliwym powrocie Maxa do Milanu...

miszcz 
Milanista

Wysłany: Pią Lut 21, 2020 12:09   

Renesco, ja myślę, że w przypadku Niemca odpadnie cała trójka. No chyba że Paolo znów się zdecyduje przez jakiś czas firmować projekt z którym do końca się nie zgadza :hmm:

Tak czy inaczej, przyjdzie z nim tabun nowych dyrektorów, trenerów, kierowników etc. Kolejna rewolucja, trzęsienie ziemi, nowe otwarcie etc. Nie dziwie się, że Maldini i Boban chcą Allegriego. Chcą pewności, spokoju i kontynuacji przede wszystkim.

Odpowiedz do tematu