ACMilan.PL Strona Główna ACMilan.PL
Forum polskich kibiców Milanu

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mundial od 2026 roku dla 48 reprezentacji narodowych
Autor Wiadomość
MK92 
Milanista

Wysłany: Nie Cze 11, 2017 09:20   Mundial od 2026 roku dla 48 reprezentacji narodowych

Nie zauważyłem, by na forum pojawiła się dyskusja na ten gorący zimą b.r. i wciąż aktualny temat, a jako że od niedawna się tu uaktywniłem, to pozwoliłem sobie rozpocząć ten wątek :ok: Drodzy Milaniści, co sądzicie o reformie pana Infantino, rozszerzającej piłkarski mundial od 2026 roku (zorganizowany prawdopodobnie w strefie CONCACAF) z obecnych 32 do 48 reprezentacji narodowych? To będzie dopiero za 9 lat, ale wielu kibiców zdążyło mocno oburzyć się tą decyzją. Najczęściej pojawiał się argument o likwidacji elitarności tego turnieju, bo przecież 48 drużyn to praktycznie 1/4 wszystkich narodowych federacji piłkarskich zrzeszonych w FIFA. Często był też podnoszony argument o zbyt dużej komplikacji fazy grupowej przy 48 zespołach (tak samo jak przy 24) w przeciwieństwie do 16 lub 32 drużyn w pierwszej fazie turnieju. Ja mam mieszane uczucia, ale na pewno daleko mi do oburzenia. Jeśli prześledzimy historię, to MŚ lub Euro co jakiś czas "otwierały" szerzej bramę dla reprezentacji słabszych. Od 1996 roku Euro poszerzono do 16 drużyn a od 2016 roku do 24. Z kolei od 1982 roku mundial poszerzono do 24 zespołów, a od 1998 roku do obecnych 32. Pewnie wtedy też wielu kibiców było zdegustowanych, ale potem wszyscy się przyzwyczajali i mówili o idealnych proporcjach. Chciałbym zauważyć dwie ciekawe kwestie, które niejako usprawiedliwiają decyzję FIFY ze stycznia 2017 roku. Po pierwsze musimy spojrzeć przynajmniej dekadę w przód. Centrum świata powoli przenosi się do Azji Południowo-Wschodniej, co ma przełożenie również na sport, czego my sami obecnie jako kibice Milanu doświadczamy z racji na inwestycje Yonghonga Li. Może jeszcze w latach 20. nie, ale w latach 30. reprezentacja Chin będzie prawdopodobnie jedną z potęg piłkarskiego świata, a w ślad za nią pójdą reprezentacje krajów ościennych. Ponadto cały czas rozwija się futbol w Afryce, tak więc poszerzenie MŚ o 16 drużyn wcale nie musi oznaczać w przyszłości drastycznego obniżenia poziomu rozgrywek i wyników w stylu Niemcy - Arabia Saudyjska 8:0 (2002) albo Polska - Haiti 7:0 (1974). Po drugie cieszy mnie format tych rozgrywek, który jednocześnie uprości zasady awansu do fazy pucharowej oraz uatrakcyjni fazę grupową. Jak wiemy z matematyki wynika, że najlepiej jeśli w fazie grupowej wystąpi 8, 16, 32, 64, itd. drużyn, bo wszystko idealnie się układa w drodze do finału, gdzie na każdym etapie odpada połowa zespołów, aż na końcu zostają dwa. Komplikacje pojawiają się przy grupach 12, 24, 48, 96, itd. zespołowych. Tutaj trzeba albo kombinować z awansem drużyn z trzecich miejsc w 4-zespołowych grupach jak było na MŚ w USA w 1994 roku albo na Euro we Francji w 2016 roku, gdy turniej zaczynały 24 reprezentacje, albo zmniejszyć liczbę zespołów w grupie do trzech i pozwolić na awans jednej bądź dwóch drużyn z czołowych miejsc w grupie, co będzie miało akurat miejsce w 2026 roku i jest moim zdaniem lepszym rozwiązaniem. Będziemy mieli aż 16 grup 3-zespołowych, z których dwie reprezentacje przejdą od razu do 1/16 finału bez porównywania bilansów bramkowych drużyn z trzecich miejsc w grupach 4-zespołowych, co wprowadza dużo chaosu w odbiorze kibiców. Będzie więc zachowana symetria w drabince do finału. Z drugiej strony będą tylko 3 mecze w fazie grupowej, co znacznie bardziej uprawdopodabnia powstawanie identycznych sum punktowych i bilansów bramkowych między grupowymi rywalami. Jednak tutaj mają przyjść z pomocą rzuty karne na koniec rozgrywek grupowych, co niewątpliwie uatrakcyjni tę najnudniejszą fazę turnieju, która i tak będzie krótka z racji na grupy 3-zespołowe. Chciałbym, żeby identyczny format pojawił się na Euro, gdzie teraz turniej zaczynają 24 drużyny. Osiem grup, po trzy zespoły. Z każdej grupy do 1/8 wychodzą po dwie reprezentacje, a w razie remisowego bilansu rzuty karne na koniec fazy grupowej. Potem 1/4, 1/2 i finał, bez zbędnego matematykowania przy sześciu grupach 4-zespołowych, kiedy trzeba jeszcze wyłonić cztery reprezentacje z 3 miejsc do ćwierćfinału rozgrywek. Co Wy o tym wszystkim sądzicie? :hmm:

acmilan1899 
Milanista

Wysłany: Nie Cze 11, 2017 18:57   

Nie nadążam za zakładanymi przez Ciebie tematami, ale z tą potęgą Chin to będzie pewnie tak samo jak z zapowiedziami USA przez 1994 rokiem. Dla mnie 16 reprezentacji na Euro i 32 na mundialu to i tak max. Ale póki ten towar będzie się sprzedawał (prawa tv) to decydenci będą upychać tyle zespołów ile się da. Powinna grać elita i tyle.

Gimlord 
Milanista

Wysłany: Nie Cze 11, 2017 19:02   

ksiedzu92 napisał/a:
Może jeszcze w latach 20. nie, ale w latach 30. reprezentacja Chin będzie prawdopodobnie jedną z potęg piłkarskiego świata, a w ślad za nią pójdą reprezentacje krajów ościennych.
Kompletna, ale to kompletna bzdura.

MK92 
Milanista

Wysłany: Nie Cze 11, 2017 19:25   

Może przesadziłem z tym rozwojem krajów ościennych w stosunku do Chin, ale co do samej ChRL, to nie byłbym taki pewny fiaska ich programu rozwoju piłkarskiej potęgi. Proszę sobie zobaczyć tabelę medalową Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku i porównać sobie z Atenami w 2004 roku i zwłaszcza z Pekinem w 2008 roku. Łatwo zauważyć tendencję zwyżkową Chin, a IO w Pekinie były ich priorytetem od czasu wyboru w 2001 roku. I nieważne jakimi metodami, fair-play czy inaczej, zrealizowali swój cel wygrania klasyfikacji medalowej na swoich Igrzyskach. Proszę też zwrócić uwagę, że mówię o potędze chińskiego futbolu w latach 30., a więc dopiero za blisko 20 lat. Przez ten czas przepisy mogą się bardzo znacząco zmienić, może będzie można łatwiej naturalizować zagraniczne gwiazdy futbolu a przez te dwie dekady intensywnych treningów prawdopodobnie sami wychowają kilka gwiazd. Dodatkowo, tak jak wspominałem, tam przenosi się obecnie centrum świata i za dwadzieścia lat może to być najbardziej atrakcyjny rynek piłkarski świata a nie muzułmańska Europa. Tutaj występuje naprawdę wiele różnorodnych czynników. A czy podoba wam się sam format rozgrywania turnieju? Czy chcielibyście tego samego na 24-zespołowym Euro, gdzie zamiast sześciu 4-zespołowych grup byłoby osiem 3-zespołowych grup, z których dwie najlepsze reprezentacje wchodzą do 1/8 finału, ewentualnie po rzutach karnych, bez liczenia bilansu bramkowego drużyn z trzecich miejsc w sześciu grupach 4-zespołowych?

Odpowiedz do tematu